Az angliai Lavenhamban, Nagy-Britannia legjobb állapotban fennmaradt középkori falujának szívében áll ez az 1395-ből származó épület, amely egy híres angol mondóka, a Volt egy görbe ember ihletője is volt.
Ezt a mulatságos, csíkos falú épületet természetesen nem ferdén építették; a ma látható mesebeli homlokzat egy hirtelen meggazdagodott gyapjúkereskedőnek köszönhető, aki egy pillanatot sem tudott várni az új házának megépítésével. Még nedves volt a fa, amikor a ház már felépült, és ahogy elkezdtek kiszáradni a gerendák, a faváz fokozatosan megcsavarodott.
Az szintén angliai Windsorban álló The Crooked House névre keresztelt épület 1592-ben épült fel, mint a piacteret jelző építmény (Market Cross House). Majdnem 100 évvel később a városi tanács elrendelte a lebontását, hogy helyet adjon a szomszédos céhnek. Ezt egy földjogokról szóló bírósági per követte, amelyben a tanácsot elmarasztalták az épület lerombolása miatt, és elrendelték az újjáépítését.
A pervesztes helyi tanács szerette volna minél hamarabb és minél olcsóbban letudni a dolgot, és ennek a sietségnek köszönhetően lett az új épület ferde. A Windsori Crooked House volt hentesbolt, sörfőzde, működött benne antikvárium, egy ideig pedig Anglia legrégebbi teaházaként ismerték. Jelenleg az előkelő Jersey Pearl ékszerüzletét találjuk benne.
Sokan azt gondolják, hogy a pisai az egyetlen ferde torony a világon, pedig Németországban áll két másik is, amelyek ráadásul még az olaszországinál is ferdébbek. Az ország északnyugati részén lévő Suurhausenben álló templomtorony sokáig úgy szerepelt a Guinness-rekordok könyvében, mint a világ legferdébb tornya.
A gótikus, erődszerű templom a középkorban mocsaras területen épült fel tölgyfatörzsek alapjaira, amelyeket a talajvíz konzervált. Amikor a 19. században lecsapolták a vizet, a fa elkorhadt, amitől a torony megdőlt.
A Suurhauseni templom azért csak egy ideig tartotta a rekordot, mert idő közben megelőzte egy másik németországi torony, amely az ország nyugati részén lévő Gau-Weinheimban magasodik. Jelenleg ez a világ legferdébb tornya.
5,4277 fokos dőlésszögével mára ferdébb, mint a suurhuseni templom, amelynek 5.19 fokos a dőlésszöge, és lényegesen ferdébb, mint a pisai torony, amelynek dőlésszöge jelenleg, a stabilizációs munkák után 3,97 fok.
Építése idején, a 12. században a dicsősége és gazdagsága tetőfokán álló Pisa polgárai természetesen nem ferde tornyot szerettek volna a dómjuk mellé, de az építők alig jutottak el a második emeletig, már látszott, hogy nem lesz teljesen függőleges. Az ok igen egyszerű: a mocsaras talaj nem bírta el a hatalmas súlyt és megsüppedt.
Pisa neve egyes feltevések szerint a görög "ingoványos föld" jelentésű kifejezésből ered, és a városban nemcsak a torony ferde, hanem - ha nem is ennyire feltűnően - a San Michele degli Scalzi és a San Nicola-templomok harangtornyai is, sőt maga a katedrális is süllyed. Amikor a probléma kiderült, leállították az építkezést, és végül csak 1360 és 1372 között fejezték be végleges, úgy ahogy volt - ferdén.
Pár héttel ezelőttig West Midlands megye egy különleges színfoltja volt az "Anglia legrozogább pubjának" is nevezett kocsma, amely sajnálatos módon egy tűzvészben leégett. A 18. századból származó épület egyik oldala a bányászati tevékenységnek köszönhetően süllyedt a földbe, ami miatt a világ minden tájáról érkeztek a látogatók, hogy elfogyasszanak egy italt.
A ferde falú kocsma Dudley mezőváros közelében állt, Himley falujában, egy helyi lakos szerint ez volt „Dudley dobogó szíve". A környék lakóit megrendítette az eset, a város polgármestere pedig ígéretet tett, hogy a kocsmát tégláról téglára újjáépítik, úgy, ahogy volt.
Forrás: Secret London, The Crooked House Lavenham, Wikipedia
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.