Csodafürdő a Nyulak szigetén, ami portugál és indonéz fennhatóság alatt is állt már

újdonság
PUBLIKÁLÁS: 2023. június 20. 08:08
A Margitszigeti Nagyszálló egyidős a fővárossal: százötven éve, 1873-ban épült fel, amikor egyesítették Pestet, Budát, Óbudát és a Margitszigetet. A jelenlegi tulajdonos, az Ensana Health Spa Hotels egész éves ünnepségsorozattal készül az évfordulóra, ennek része a hosszúlépés. járunk? sétája is, ami a tervek szereint június 25-én indul. A születésnap alkalmával bejárhattuk a patinás szállodát, éppen úgy a szennyesledobótól a lakosztályig, mint anno a Gellért Szállót. Tartsatok velünk!
Gerencsér Dóra

Az új sétát bemutató sajtóbejáráson velünk tartott a nagyszerű humorú, Budapestről feneketlen tudással rendelkező Saly Noémi, irodalom- és Budapest-történész is, akinek a szálloda történetét bemutató könyve 2023. őszén jelenik majd meg. Amint a hosszúlépés. járunk? csapata elmondta, ezt az új sétát elsősorban a megjelenés előtt álló kéziratra alapozva dolgozták ki, saját kutatásaikkal pedig kiegészítették.

Forrás: Soós Bertalan / hosszúlépés.járunk?

A Nyulak szigetének csodafürdőjéről rengeteget újdonságot tudtunk meg a séta során, ezek közül párat most el is mesélünk, de azért azoknak is hagyunk érdekességet, akik maguk járnák majd be a helyszínt.

Azt például tudtátok, hogy egészen 1900-ig a Margitszigetet csak hajóval lehetett megközelíteni?

A vízesésnél állt az a hajóállomás, amely a Vámház tér- Eskü tér - Tabán - Vigadó tér - Bomba tér - Császárfürdő útvonalon szállította ide a budapestieket. Itt volt tehát hagyományosan a margitszigeti fürdőnegyed kapuja, a séta is innen indul.

A vízesés a feltöltés előtt, 1879-ben Forrás: Fortepan / Budapest Főváros Levéltára / Klösz György fényképei

A Margitsziget a 19. században kezdett azzá a városi oázissá válni, aminek ma ismerjük. Azonban sokáig csak a jómódú budapestiek engedhették meg maguknak, hogy a szigeten pihenjék ki a városi élet fáradalmait. Az egyik leghíresebb vendég ekkor Kazinczy Ferenc volt, aki egyetlen napra megpihenhetett itt, mikor rabsága idején az ausztriai Kufsteinből Munkácsra szállították.

Egy zárt világ

Ennek a virágzó korszaknak az 1838-as jeges árvíz vetett véget, mivel kidöntött, és vagy 2-2,5 méter magasan leborotválta a fákat, letarolta a virágágyakat. A nádori lak földszinti falai még húsz évvel később is nedvesek voltak.

Az Aranycsapat is lakott itt egy ideig, a híres 6:3-as angliai meccs előtti felkészülési időben Forrás: Soós Bertalan / hosszúlépés.járunk?

Ez a falusias, zárt kisvilág 1900-ig állt fenn: akkor megépült a Margit-híd szárnyhídja, és onnantól az érdeklődők – belépődíj ellenében – már nem csak kishajóval vagy csónakkal, hanem szárazon is felkereshették a szigetet. Időközben elkészült Ybl Miklós gyönyörű fürdőépülete (1868–1870) és több vendéglátóhely is vonzotta a pestieket. 1908-ban a főherceg eladta a Margit-szigetet a fővárosnak, azzal a kikötéssel, hogy az „örök időkig nyilvános kertként tartandó fenn".

A sziget neve, mint Nyulak szigete, valószínűleg félre fordítás eredménye, de az is tény, hogy az egyik kemény télen, amikor Buda irányába teljesen befagyott a Duna, nyulak jöttek át a szigetre. De annyian, hogy hajtóvadászatot indítottak ellenük Forrás: Soós Bertalan / hosszúlépés.járunk?

Fejlesztésére persze nem jutott pénz, ezért 1913-ban 60 évre bérbe adták egy svájci, angol és fiumei-abbáziai pénzcsoportokkal létrehozott részvénytársaságnak. Ennek egész története korrupciós botrányok és pereskedések sorozata, de 1921-ben mégis megnyílt a Palatinus Strandfürdő, elkészült az Országos Magyar Galamblövő Egyesület és a Nemzeti Hajós Egylet klubháza, megindult a városból az autóbusz közlekedés, 1926-ra fölépült a szanatórium, 1930-ban a Sportuszoda, 1936-ban a Szabadtéri Színpad.

Apró lépések az újjáéledés felé

1944-45 telén a szigetet súlyos károk érték. Miután a Duna-hidakat a németek felrobbantották, ismét megnőtt a stratégiai jelentősége. A sziget csatatérré vált, ahol föl-alá kergették egymást a szovjet és a német csapatok. Az ostrom után itt is épült fel az első ideiglenes átkelő, a Mancinak becézett pontonhíd, melyet részben a Nagyréten álló fenyőfákból építettek fel.

A nagyszálló indonéz fennhatóság alá is került egyszer. 1960-ban Sukarno, a függetlenné vált Indonéz Köztársaság első elnöke telepedett le itt, teljes udvartartásával Forrás: Soós Bertalan / hosszúlépés.járunk?

A háborúban elpusztult épületek többségét nem építették újjá, de a parkot és a kulturális-, valamint sportlétesítményeket apránként felújították; elsőként a Margitszigeti Nagyszállót, majd a szabadtéri színpadot, a Palatinus strandot és a Hajós Alfréd Sportuszodát.

A nagyszálló, ami Portugáliává változott

A Margitszigeti Nagyszálló (a Thermal Hotel mellett) egyik fő profilja napjainkban is a sportcsapatok fogadása. Szinte minden nagyobb budapesti sportesemény során laknak itt csapatok, ezért a szálloda személyzetének nagy tapasztalata van hasonló edzőtáborok lebonyolításában. Az utóbbi időszak kiemelkedő vendégei voltak a 2021-es labdarúgó Európa Bajnokságon résztvevő portugál játékosok és az őket támogató stáb.

Mikor Cristiano Ronaldo Európa-bajnok portugál labdarúgó itt tartózkodott, csak VIP kártyával lehetett bejutni a szállóba. Bár nem volt szabad a fotózkodás, a végén mindenkinek lett a szállóban szelfije a focistákkal Forrás: Soós Bertalan / hosszúlépés.járunk?

Egy ilyen esemény során minden a labdarúgók nyugalmáról és kényelméről szól, ezért a szálloda egészét átrendezték. A szobák berendezésétől a folyosókon át a liftjatókig és a lámpák búrájaig minden portugál nemzeti színekben pompázott. Saját bútorokat hoztak, lecserélték a tévéket, azok minden játékosnak személyre szabott kezdőlapot és információs portált sugároztak, valamint portugál csatornákat - pont, ahogy hazájukban megszokhatták. Mindössze 4 nap alatt építették át a hotelt egy kicsi Duna-menti Portugáliává.

A Csodafürdő a Nyulak szigetén nevű sétára már lehet jegyeket venni. De sietni kell, mert sok időpont már be is telt. Júliusra és augusztusra, azonban még tervezhetünk magunknak egy grand programot. A séta során Oláh Viktor, történelemtanár-idegenvezető és Sándor Tibor könyvtáros lesznek a vezetők.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.