Több tucat ürgét fogtak be a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren

áttelepítés
PUBLIKÁLÁS: 2023. május 10. 12:18

Idén áprilisban ismét egy nagy területre kiterjedő ürgefelmérést végeztek a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér területén, és megállapították, hogy bizony jelentős ürgeállomány él ott, egyedszámuk több ezerre tehető. Miután erre fény derült, a szakemberek elkezdtek felkészülni az állatok áttelepítésére.

A fotó illusztráció Forrás: Pixabay/vargazs

A cél az volt, hogy annyi ürgét amennyit csak lehet, átköltöztessenek a repülőtér egy távolabbi biztonságos területére. A keddi, május 9-i akcióban, 42 ürgét fogtak be és telepítettek át. Az állatokat a befogás napját követő reggelen engedték ki az előkészített területre, majd tíz nap megfigyelés és őrzés következik.

Az ürgék, amik úgy néznek ki, mint egy mini szurikáta, és hazánk védett rágcsálói, a gurulóutak és előterek felújításával érintett területeken élnek.

"Az ürgék számára az egyik legideálisabb közeg a repülőtér területe, mert a folyamatos kaszálásnak köszönhetően a budapesti légikikötő nagyon hasonlít az ősi füves gyepekhez. Az ürgék a rövidfüvű legelők visszaszorulásával az ország több pontján is a repülőtereken találnak menedéket. Tőlünk nyugatra és északra már csak töredék állományokban, valamint mesterségesen visszatelepített kolóniákban élnek, a hazai ürgepopuláció védelme ezért nemzetközileg is fontos természetvédelmi feladat" – ismertette Bögre Krisztián, a Budapest Airport Zrt. senior környezetvédelmi specialistája, az MTI által közzétett közleményben.

Az ürge eszmei, természetvédelmi értéke példányonként 250 000 forint, vagyis a mostani ürgementési akcióban 10 millió 500 ezer forint értékű rágcsálót mozgattak meg.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.