Mi köze a Lánchíd oroszlánjának a honvédekhez? Debrecenben kiderül!

forradalom
PUBLIKÁLÁS: 2023. március 15. 08:03
Hogyan fogadták a debreceniek az 1849-ben a városba érkező több ezer fővárosi menekültet? Mivel töltötte kevés szabadidejét Debrecenben Kossuth? Mi köze Szabó Magdának Petőfi kardjához? És a Lánchíd oroszlánjának a honvédáldozatokhoz? Többek között ezekre a kérdésekre is választ kaphatunk, ha felkeressük Debrecen forradalmi emlékhelyeit.
Debrecen főtere Forrás: Zsolt Biczo/Shutterstock

Idén 175 éve, 1848. március 15-én tört ki a magyar forradalom és szabadságharc, a magyar nemzet történetének egyik legismertebb, legnagyobb hatású háborús konfliktusa. A forradalom eseményeinek fontos helyszíne volt Debrecen, ami 1849-ben az ország ideiglenes fővárosává is vált.

Itt ülésezett a kormány és az országgyűlés, itt őrizték a Szent Koronát, itt választották meg Kossuth Lajost az ország kormányzójává és fogadták el a Függetlenségi Nyilatkozatot, és itt hirdették ki a Habsburg-ház trónfosztását.

A jól ismert történelmi események mellett Debrecen számos kevésbé ismert, ám annál érdekesebb történetet őriz a forradalom idejéből, melyek nemcsak az ország és a város történetéről, de a forradalmárokról és az őket befogadó debreceniekről is sok izgalmas részletet árulnak el.

Debreceni Református Nagytemplom Forrás: Visit Debrecen

A Visit Debrecen az 1848-as forradalom egyik legfontosabb dokumentuma, a 12 pont analógiájára összegyűjtött 12 érdekességet az 1849-es debreceni történésekről:

1. Kossuth Lajos és családja 1849. január 7-én, vasárnap déli egy órakor a Miklós utcai kapun érkezett Debrecenbe. A városkapunál vezetett könyvben ekkor írta róla az őrség vezetője: „a magyarok Mózese". Kossuth Lajos szobra a város főterén, hátterében a Református Nagytemplommal kiváló szelfiszpot.

2. 1849 elején több ezer menekült érkezett Debrecenbe, kormányhivatalnokok, országgyűlési képviselők és családtagjaik, katonák. A kisebb népvándorlás miatt jelentősen megnőtt a város lakossága, ám lakhely és vendéglő kevés volt a városban, így a pesti menekültek nagy részének a helyi lakosok adtak szállást és élelmet. Kossuth és családja a Városháza első emeletén lakott, ott helyezték el a Szent Koronát is. A klasszicista Városháza Debrecen egyik legjellegzetesebb építészeti emléke, földszintjén található a Tourinform-iroda, ahol a város felfedezéséhez számos hasznos tippet kaphatsz

3. Az országgyűlés alsóháza a Református Kollégium Imatermében, felsőháza a Városházával szemben található Andaházi-Szilágyi-házban ülésezett. A Képviselőházi ülések nyilvánosak voltak, így a karzaton ülve a debreceniek rendszeresen részt vettek az üléseken. Mivel azonban népképviseleti országgyűlést azelőtt sosem láttak, gyakran nem volt ínyükre a kemény viták során a képviselők hangos és olykor komolytalan viselkedése.

A Református Kollégium Imaterme, ahol Kossuth Lajos és a kormány többi tagja ülésezett Forrás: Visit Debrecen

Érdemes ellátogatni Református Kollégium Múzeumába, és az Imateremben megkeresni, hogy melyik padban ült Kossuth Lajos és a kormány többi tagja. Ne felejtsd el útközben megcsodálni a lépcsőház falain a forradalom eseményeit ábrázoló látványos falfreskókat sem!

4. A szabadságharc egyik leglényegesebb eseménye, a Habsburg-Lotaringiai ház trónfosztása szintén Debrecenben történt 1849. április 14-én. A debreceniek hatalmas tömege gyűlt össze aznap délelőtt a belvárosban, sejtve, hogy nagy dolog van születőben. A képviselők dél körül átvonultak a Kollégiumból a Nagytemplomba, ahol Kossuth nagy beszédet tartott, és kimondta a trónfosztást. Ott választották meg a bizottságot is, amely összeállította, majd április 19-én írásban közzétette a Függetlenségi nyilatkozatot.

A Kossuth-emlékkiállítás Forrás: Visit Debrecen

A Református Nagytemplomban berendezett Kossuth-emlékkiállítás számos ereklyét őriz. Ha már itt járunk, mindenképp csodáljuk meg a debreceni belvárost 40 méter magasból a templom tornyai között épült panorámajárdáról.

5. Kossuth, bár sokat dolgozott, naponta egy óra szabadidőt engedélyezett magának. Ezt az időt városnézéssel töltötte. Amikor feltűnt az utcán, nagy tömeg volt a nyomában és lelkesen ünnepelte. Közismert volt Kossuth természet iránti rajongása, de a Nagyerdőbe csak kétszer jutott el. Nagyon szerette a virágokat, kedvencei közé tartozott az ibolya, a gyöngyvirág és a rózsa, így ellátogatott a Református Kollégium füvészkertjébe is (a mai Déri téren). A füvészkert vezetője a látogatás után minden reggel két hatalmas csokrot juttatott el Kossuthékhoz. Az egyik Kossuth hivatali íróasztalára, a másik a lakásába jutott.

Kossuth nagyon szerette a virágokat, egyik kedvence a gyöngyvirág volt Forrás: liz west/commons.wikimedia.org

A Déri tér, ahol egykor a Füvészkert állt, ma a debreceni belváros legromantikusabb köztere. Ha itt járunk, elhelyezhetjük kedvenc Petőfi-versünket a Verskertben, majd az egyetemi botanikus kertben utána járhatunk, Kossuth melyik kedvence virágzik már.

6. Petőfi Sándor egyetlen fia, Zoltán Debrecenben, a Harmincados közben, a mai Batthyány utca 16. szám alatti házban született 1848. december 15-én, pont kilenc hónappal a forradalom kitörése után. A család első, egyben utolsó közös otthona a ház kapubejárata melletti, utcára néző ablakú szobában volt. Ma végigsétálva a Batthyány utcán a régi cívisházak egyszerűségében is patinás homlokzataikban gyönyörködhetünk.

7. A Piac utcán álló egykori kereskedőházak közül az egyik legismertebb a 39. szám alatti Rickl-ház, ahol Szabó Magda anyai ükapja, Rickl József német kereskedő a 18. század végén megnyitotta a legendás Török Császárhoz nevű vegyeskereskedését. A háznak híres lakói is voltak: 1849-ben Nyáry Pál, a honvédelmi bizottmány alelnöke, a belügyek vezetője és Patay József képviselő itt szálltak meg, és többször megfordult benne Petőfi Sándor is, aki elcserélte díszkardját a ház egyik akkori gazdájának, Rickl II. József Zelmos nemzetőr-főhadnagynak lovassági szolgálati kardjával. Petőfi kardját a család sokáig itt őrizte befalazva.

Kossuth széke Forrás: Visit Debrecen

Engedj a gasztronómia és az irodalom csábításának és egy forró feketekávé mellett olvass Petőfi verseket az egykori Török Császárhoz nevű bolt helyén ma működő kávézóban!

8. Kossuth 1894-ben bekövetkezett halála után Debrecen lakossága szerette volna szoborral megörökíteni az emlékét. Közadakozásból és városi költségvetésből készült el végül a mű, Margó Ede és Pongrácz Szigfrid közös alkotása, melyet 1914. május 3-án lepleztek le a város főterén, mely szintén Kossuth nevét viseli.

A Kossuth-szoborcsoport előtt látható Debrecen város címere. Keresd meg benne a város jelképét, az újjászületést szimbolizáló főnix madarat.

9. Kossuth 1894-es halálakor a bécsi udvar megtiltotta, hogy utcát nevezzenek el róla. A büszke debrecenieknek ez nem tetszett, szerettek volna ebben a formában is emléket állítani a kormányzónak, így a Cegléd nevet viselő utcát átnevezték Kossuthra. A császári rendelkezést úgy játszották ki, hogy nem a kormányzó teljes nevét adták az utcának, így az utcanévtáblákon ma is csak annyi olvasható, hogy Kossuth utca.

Sétálj végig a Kossuth utcán és keresd meg a Csokonai Színház újjászülető épületén a magyar irodalmi nagyságok, köztük Petőfi Sándor szobrát!

A debreceni Nagyerdő Forrás: Kossuthzsuzsa/Wikipedia/CC BY-SA 3.0

10. A Nagyerdő sokáig nem volt olyan szerves és népszerű része a debreceniek életének, mint ma, 1849-ben azonban már állt a Nagyerdei Vigadó és Fürdőház, amit a Debrecenbe menekült fővárosiak is felfedeztek maguknak. Petőfi állítólag nehezményezte, hogy a haza komor helyzetét figyelmen kívül hagyva a Nagyerdőn egymást érik a vidám mulatságok.

Szívd magadba a tavasz illatát egy Nagyerdei sétán, majd lazíts a Fürdőház helyén épült Aquaticum SPA fürdőközpont termálfürdőjében vagy a trópusi hangulatú élményfürdőben!

11. A fővárosiak nemcsak a Nagyerdőn, de a város vendéglőiben, így a Bikában és a Fehérló Szállóban is sokat időztek. Kossuth is többször vendégeskedett a Fehérlóban, ahová átjárt a Bikából Boka Károly cigányprímás, hogy eljátssza neki a kedvenc nótáját, a Megkövetem a téns nemes vármegyét.

Debrecen, Megyeháza Forrás: TothCs/Wikipedia

Debrecen egyik legszebb szecessziós épülete a Fehérló Szálló helyén épült Megyeháza. Tegyél egy koraesti sétát a Piac utcán és csodáld meg a Megyeháza kivilágított épületét!

12. 1848. augusztus 2-án került sor Debrecen határában a szabadságharc végzetes csatájára, amikor a sokszoros túlerőben lévő orosz cári csapatok rátámadtak a magyar honvédekre. A debreceni csatában hősi halált halt honvédeket közös sírba temették, a sír fölé mauzóleumot emeltek. A Honvédtemető az 1848-49-es forradalom és szabadságharc egyik fontos debreceni emlékhelye.

Debreceni Honvédtemető Forrás: Debreceni Honvédtemető és Hősök temetője/Facebook

A címben feltett kérdésre a válasz: Keresd meg a Honvédtemető mauzóleuma előtt a Haldokló oroszlán című szobrot, melyet a vérbefojtott szabadságharc emlékére készített az a Marsalkó János, akinek a Lánchíd kőoroszlánját is köszönhetjük!

Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc emlékét mindezek mellett számos további hely – szobrok, emléktáblák, történelmi helyszínek, kiállítások – őrzi a városban, melyeket végigjárva teljes képet kaphatunk Debrecen forradalomban betöltött szerepéről. A Visit Debrecen virtuális sétáján online is megnézhetjük ezeket a helyeket.

A nemzeti ünnep kapcsán Debrecenben egy teljes hét az ünnep jegyében telik. A város múzeumai, turisztikai attrakciói rendhagyó nyitva tartással, tárlatvezetésekkel, verses-zenés műsorral, városi sétákkal és interaktív foglalkozásokkal várják az érdeklődőket. Az ünnepi programok és megemlékezések részletei ide kattintva találhatók.
(Címlapkép forrása: Caro Sodar / Pixabay)

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.