Gyümölcsdenevérek, sárkányvérfák és kenguruk - igazi földi paradicsomi szigeteken

Jemen
PUBLIKÁLÁS: 2023. február 22. 08:04
A változatos és egyedülálló növény- és állatvilágukról híres ecuadori Galápagos-szigetek a természet igazi paradicsoma. Sok faja endemikus, azaz a Földön kizárólag ezen a területen él. De nem ez az egyetlen biológiai sokféleség szempontjából fontos sziget a világon. Másutt is vannak gazdag életvilágú elszigetelt földdarabok, amelyeket a különböző tájak galápagosainak neveznek. Mutatjuk melyek ezek.
Oroszlánfókák a parton, Isla Lobos, Galápagos-szigetek Forrás: Shutterstock

A Karibi-térség Galápagosa: A Mona-sziget

Mona-sziget a Puerto Ricó-i szigetcsoport része, 57 négyzetkilométeres, 66 kilométerre nyugatra található Puerto Rico szárazföldi részétől. Természetvédelmi terület, amely néhány őrtől és biológustól eltekintve teljesen lakatlan. A sziget a sólyomcsőrű tengeri teknős egyik legfontosabb költőhelye, és olyan endemikus fajoknak is otthona, mint a Mona-szigeti leguán, a Mona-szigeti sárga vállú feketerigó és a Mona-szigeti Boa.

A Mona-sziget természetvédelmi terület, amely néhány őrtől és biológustól eltekintve teljesen lakatlan Forrás: Julio Salgado/Shutterstock

Bár a hely bővelkedik a lélegzetelállító strandokban, barlangokban és korallzátonyokban, alaposan fel kell készülnünk, ha szeretnénk meglátogatni. A szárazföldtől 3-4 órás hajóútra lévő szigeten nincsenek büfék és élelmiszerboltok, szóval minden ételről és italról nekünk kell gondoskodnunk. Természetesen szállodák sincsenek, de kempingezni engedéllyel szabad bizonyos helyeken.

Ázsia Galápagosa: A Sibuyan-sziget

A Sibuyan egy 445 négyzetkilométeres sziget, amely a Fülöp-szigetek része. Megalakulása óta elszigetelten fejlődött a többi környező földdarabtól, így nagy területe még mindig teljesen érintetlen. Emiatt a sziget a világ egyik legváltozatosabb és legsűrűbb erdejének ad otthont. Egy tanulmány szerint egyetlen hektáron 1551 fát és 123 fafajtát azonosítottak, amelyek közül 54 sehol máshol nem fordul elő a világon. Rengeteg madárfaj és gyümölcsdenevérfaj él itt, valamint számos emlős, hüllő és rágcsáló. Fontos megjegyezni, hogy 2005-ben bányászati tevékenység kezdődött, amely veszélyezteti a sziget élővilágát.

Ausztrália Galápagosa: A Kenguru-sziget

Ez az 4406 négyzetkilométeres sziget 13 km-re délre fekszik Ausztrália szárazföldi részétől. A természetvédelmi területein élő figyelemre méltó fajok között szerepel a kis pingvin (ami nevéhez hűen a legkisebb pingvinfaj), a fényes fekete kakadu, a Kenguru-szigeti kenguru, a rövidcsőrű hangyászsün és a Kenguru-szigeti erszényescickány. A legtöbb látogató komppal érkezik a szigetre az ausztráliai Jarvis-fokról.

Kenguruk a Kenguru-sziget látványosságánál, a fura alakú szikláknál Forrás: Glenn Fung/Shutterstock

A Déli-óceán Galápagosa: A Macquarie-sziget

A Macquarie-sziget, vagy Macca az ausztráliai Tasmania része és a Csendes-óceán déli részén található, körülbelül félúton Új-Zéland és az Antarktisz között. A körülbelül 129 négyzetkilométer területű földdarab vadvilága hihetetlenül gazdag. Négy fókafaj több mint 80 ezer példánya tekinti a szigetet otthonának.

A Macquarie-sziget a királypingvinek fellegvára is Forrás: Charles Bergman/Shutterstock

Tizenhárom tengeri madárfaj fészkel itt, amelyek közül kettő csak ezen a szigeten hajlandó szaporodni. A Macquarie összesen mintegy 3,5 millió tengeri madárnak ad otthont, ami miatt a BirdLife International nevű nemzetközi természetvédelmi szervezet ezt a helyet Madárvédelmi Területnek nyilvánította, 1997 óta pedig a világörökség része. Megközelítése nem egyszerű, legkönnyebben hajós körutazást szervező cégekkel vagy fotóexpedíciót szervező társasággal juthatunk oda.

Az Indiai-óceán Galápagosa: Szokotra

Szokotra egy négy szigetből álló szigetcsoport az Arab-tengerben, amely Jemen része. A kontinenstől való távolsága és 3797 négyzetkilométeres mérete körülbelül 700 endemikus faj menedékévé teszi. A szigetekről gyakran mondják, hogy semmihez sem hasonlíthatók a Földön. Az endemikus fajai közé tartozik a sárkányvérfa, az uborkafa, a szokotrai nektármadár és a szokotrai kaméleon.

A legfurább élővilágú sziget, Szokotra Forrás: Olga Grinblat/Shutterstock

Az észak Galápagosa: A kaliforniai Csatorna-szigetek

A Csatorna-szigetek egy nyolc szigetből álló csoport, amely közvetlenül a kaliforniai partoknál, Los Angelestől északra fekszik. Öt közülük (San Miguel, Santa Rosa, Santa Cruz, Anacapa és Santa Barbara) alkotják a Csatorna-szigetek Nemzeti Parkját, és környező tengeri területeiket a Csatorna-szigetek Nemzeti Tengeri Rezervátumaként védik. Az endemikus fajok közé tartozik a Csatorna-szigeteken található pöttyös borz, a San Clemente sikló és a szigeti róka. A környező vizek gazdag moszaterdőknek adnak otthont, és nem ritkák a szürke bálnák, a kék bálnák, a púpos bálnák és a kaliforniai oroszlánfókák a közelben.

Forrás: conservationatlas.org

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.