Mindenünk a tévé, immár 68 éve

televízió
PUBLIKÁLÁS: 2022. november 21. 06:35

A televíziózás világnapját minden évben november 21-én tartják 1996 óta, mikor az ENSZ tagállamai kétnapos konferenciát tartottak, amely World Television Forumként, vagyis televíziós világfórumként vált ismertté.

A kép csak illusztráció Forrás: Diego González / Unsplash

A világnkap célja, hogy a televíziós társaságok olyan témákat állítsanak középpontba, mint a béke, az együttműködés és a fejlődés. Ezzel kapcsolatban csak az a probléma, hogy hazánkban nem honosodott meg a szokás. A tévécsatornák legtöbbje ezen a napon sem változtat a műsörkínálatán.

De azért egy-két érdekességet a magyar televíziózás története is tartogat számunkra. Hazánk első kísérleti adása 1954. január 20-án volt látható a tévéképernyőkön, de a mai értelemben vett tévé csak három évvel később, 1957. május 1-jén kezdte meg sugárzását.

Volt külön tévégyárunk is, hogy a hazai igényeket ki tudják szolgálni a kereskedők. Az Orion típusú készülékeket 1955-től egészen az 1980-as évek végéig készítették.

Az Orion gyár új színes TV készüléke a Colorion, alkotójával Szász Gerő vezető konstruktőrrel (1969) Forrás: Fortepan / Rádió és Televízió Újság

Az első kereskedelmi csatornák 1997-ben jelentek meg a magyar képernyőkön és pillanatok alatt meghódították a nézőket. Ma már közel 150 csatorna sugároz magyar nyelven, ami rendkívül soknak számít egy ekkora országban. Rendkívül népszerűek a tematikus csatornák. Hajnalig nézhetünk természetfilmeket, klipeket, sportot és gasztro műsorokat is.

A csatornák egy része még 4:3-as képarányt használ, azonban egyre több váltott szélesvásznú, 16:9-arányra. Az analóg tévét hazánkban is felváltották a digitális, műholdas adások.

Forrás: behir.hu; jelesnapok.oszk.hu

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.