Ahogy az ukrajnai háború közeledik a 200. napjához, az áldozatok száma is egyre növekszik. A feltételezések szerint eddig több mint 5000 civil veszítette életét a konfliktusban, és több mint hétmillióan menekült el Európába, írja a Time Out nevű brit magazin.
De az orosz inváziónak van egy másik oldala is: az ukrán kultúra elpusztítása. Az UNESCO még júniusban 150-re becsülte azoknak a fontos kulturális helyszíneknek a számát, amelyekben valószínűleg károk keletkeztek. Mára 184-re emelkedett ez a szám.
Az ukrán kormány kulturális örökségének védelme érdekében most egy új módszerrel próbálkozik: azt szeretné, ha Odessza városa felkerülne a világörökségi helyszínek listájára. Odessza nincs messze a frontvonaltól, és már érte rakétatámadás a háború kezdete óta.
Ez a fekete-tengeri kikötőváros több mint 300 építészeti és kulturális szempontból fontos épülettel rendelkezik. A városban számos lenyűgöző látnivaló van, mint például a Potyomkin-lépcső, vagy a Szépművészeti Múzeum, amely Ukrajna egyik legfontosabb művészeti múzeuma.
Odessza egyes részei már most szerepelnek az UNESCO listáján, de a kormány azt szeretné, ha az egész városra kiterjesztenék a védelmet. Az ukrán kormány arra is kérte az UNESCO-t, hogy a várost a kijevi és lvivi világörökségi helyszínekkel együtt minősítsék veszélyeztetetté.
Persze az valószínűtlen, hogy az UNESCO által védett státusz megakadályozná az orosz csapatokat Odessza bombázásában. De arra jó, hogy felhívja a figyelmet a fontos kulturális helyszínek megsemmisítésére, rongálás esetén pedig büntetés szabható ki a hágai Nemzetközi Bíróságon. Bármilyen kár esetén a világörökségi helyszínek az ENSZ-től is több támogatást kapnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.