Szombaton nyílik meg a norvég fővárosban az új Nemzeti Múzeum, amely a norvég művészet, építészet és dizájn átfogó állandó kiállításával várja a látogatókat öt régebbi múzeum kollekcióinak egyesítésével, írja az MTI.
Az Oslo tengerparti sétányán nyolc év alatt felépített múzeumot Klaus Schuwerk német építész tervezte, szavai szerint oly módon, hogy a masszív épület akár több száz évet is kibírjon. A 13 ezer négyzetméteres kiállítási területen 6500 műalkotás lesz látható állandó jelleggel, köztük Edward Munch világhírű A sikoly című képe is.
Az új Nemzeti Múzeum Oslóban a legnagyobb múzeum lesz az észak-európai térségben, és nagyjából a bilbaói Guggenheim Múzeummal vagy az amszterdami Rijkmuseummal kerülhet majd egy súlycsoportba.
Az állandó tárlat olyan sokszínű, hogy a látogatóknak egy teljes nap sem lesz elegendő arra, hogy végig bejárják: a 86 kiállítási teremben különféle korszakokból származó festmények, Ming-dinasztia kori kínai vázák, ókori római uralkodók mellszobrai, Matild és Szonja norvég királynék ruhái és Gustav Vigeland norvég szobrász műalkotásai is megtekinthetők.
A dobozformájú monumentális épület előcsarnoka időszaki kiállításoknak ad majd otthont.
A bejárat közelében állították ki Máret Anne Sara kortárs művész alkotását, egy kétszáz rénszarvaskoponyából kialakított függönyt.
Mindegyik koponyán lövedék okozta lyuk látható, ami arra utal, hogy az állatokat lelőtték. A művész alkotásával az ellen emelte fel a szavát, hogy a norvég kormány 2013-ban rénszarvasok kényszerleölését rendelte el a vadállomány korlátozása érdekében.
A múzeum előcsarnokában a megnyitóra továbbá olyan kortárs művészek alkotásait is bemutatják, akik az identitás, a nemzetiség és a demokrácia kérdéseire reflektálnak művészetükkel. Már a megnyitó előtt némi vitát váltott ki például Lena Trydal portréja a norvég királyi családról. A képen V. Harald király alsóneműben ül a trónon, Szonja királyné pedig épp kocogás után, sportos ruhában van ábrázolva, amint mobiltelefont tart a füléhez.
A múzeum megépítése a vártnál hosszabb ideig tartott, eredetileg 2020-ra tervezték a megnyitását. Az építési projekt menetközben kifutott a pénzből, és a norvég kormánynak kellett támogatást nyújtania. Végül összesen nagyjából 600 millió euróból (237 milliárd forint) épült meg a komplexum.
A dizájnt illetően sincs teljes egyetértés Norvégiában, sokan bírálták az új múzeum dobozszerű, egyesek szerint erődítményjellegű struktúráját és a szürke palával burkolt homlokzatát.
"Sok vita volt, de hát ez mindig így szokott lenni" - kommentálta a projekttel kapcsolatos ellentmondásokat a múzeum igazgatója.
Az épület tervezésekor az energiahatékonyság maximalizálására és az üvegházhatású gázok kibocsátásának minimalizálására törekedtek. A fűtéshez és a hűtéshez a bejárat előtt húzódó Oslo-fjord vizét használják fel.
Oslo új Nemzeti Múzeumában 2024-re Mark Rothko amerikai és Frida Kahlo mexikói festő műveiből terveznek kiállítást.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.