Kiderült: A pilóta égő cigarettája miatt zuhant a tengerbe az utasszállító

Egypt Air
PUBLIKÁLÁS: 2022. április 29. 10:35

Egy friss jelentés szerint az EgyptAir utasszállító repülőgépének 2016-os lezuhanását, – amelyben a fedélzeten tartózkodó mind a 66 ember meghalt, – a pilótafülkében keletkezett tűz okozta. Állítólag, miután a pilóta cigarettára gyújtott, a vészhelyzeti maszkból szivárgó oxigén belobbantotta.

Ilyen Airbus A320-as zuhant a tengerbe 2016-ban Forrás: dpa Picture-Alliance via AFP/Soeren Stache

A végzetes incidenst vizsgáló szakértők azt állítják, hogy az EgyptAir MS804-es járatának a kapitánya vagy az első tisztje 37 000 láb (kb. 11 ezer méter) magasságban dohányzott nem sokkal azelőtt, hogy a gép a Földközi-tengerbe zuhant. A gép, egy Airbus A320-as, Párizsból Kairóba tartott.

A 134 oldalas hivatalos jelentésben a nyomozók szerint a tűz a pilótafülkében a meggyújtott cigaretta és a másodpilóta maszkjából szivárgó oxigén kombinációja miatt keletkezhetett.

A jelentés szerint az egyiptomi pilóták rendszeresen dohányoztak a pilótafülkében, amit a légitársaság nem tiltott a baleset idején.

A Corriere della Sera azt is állítja, hogy a pilóták fáradtságra panaszkodtak az éjszakai repülés során, miután helyi idő szerint nem sokkal este 23 óra után felszálltak a Charles De Gaulle repülőtérről. A gép körülbelül másfél órával később tűnt el a radarról. A jelentés azonban azt állítja, hogy a legénység a szolgálati idejét nem lépte túl.

Néhány, a repülőgépről származó tárgy, amit a tengerből halásztak ki Forrás: AFP/Ho

A Nemzetközi Polgári Repülési Szervezet (ICAO) már 1996-ban szorgalmazta a fedélzeti dohányzás teljes betiltását, de a testület határozatait a kormányok csak a saját törvényeik megalkotásakor veszik figyelembe – írja az Independent.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.