A Vácrátóti Nemzeti Botanikus Kertben a Nagy-tó közelében lila takaróként a patak partját beborítva nyílik a kárpáti sáfrány (Crocus heuffelianus), mely a nemzetség hazai fajai közül a legnagyobb termetű – olvasható a botanikus kert közösségi oldalán.
A Kárpátok és a Balkán-hegység bennszülött növénye, a Keleti-Kárpátokban, Észak-Erdélyben és helyenként Magyarországon fordul elő. A virágtakarót egyforma, úgynevezett lepellevelek alkotják, melyek két körben hármasával állnak. Ismertetőjegye a lepellevelek csúcsán lévő sötét V alakú folt, mely megkülönbözteti a többi hasonló krókuszfajtól.
Mivel nincs föld feletti szára, termését a talajban érleli. A háromélű felnyíló toktermés csak a magok érése után kerül a felszínre.
A faj tudományos nevét Heuffel János (1800–1857) Krassó vármegyei tiszti főorvosról, a Bánság flórájának kutatójáról kapta, aki Kitaibel Pál után a legtöbb új fajt írta le a Kárpát-medencéből.
A kárpáti sáfrány hazánkban védett!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.