Valószínűleg világrekordot döntene az az antarktiszi rendkívüli hőhullám, amely 38 fokkal meghaladta a normál értéket. A tudósokat megdöbbentette, amikor idén március 18-án egy ottani kutatóállomás rendkívül meleg időjárásról számolt be – írja a CNN.
Az Antarktiszi-fennsíkon, a C kupola tetején található Concordia kutatóállomás hőmérséklete – amelyet általában a Föld leghidegebb helyeként ismernek – március 18-án -11,5 Celsius-fokra emelkedett. A normál legmagasabb nappali hőmérséklet ott általában -49 Celsius-fok körül alakul, szóval a március 18-i leolvasás nem kevesebb, mint 38 Celsius-fokkal melegebb a normálisnál.
Ha a Meteorológiai Világszervezet nyomon követné ezt a mutatót, a tudósok szerint ez valószínűleg világrekord lenne.
Valószínűleg világrekord született, még soha nem mértek a normálisnál ennyivel magasabb hőmérsékletet meteorológiai állomáson – írta hétfőn a Twitteren Robert Rohde, a Berkeley Earth vezető tudósa.
John King, a British Antarktic Survey kutatója szerint: az antarktiszi éghajlat-megfigyelő hálózat meglehetősen gyér, és az 1950-es évek közepe előtt szinte nem is létezett.
Az Antarktiszon uralkodó rendkívüli meleg komoly aggodalmat ébreszt a jégre gyakorolt hosszú távú hatások miatt, különösen, ha a hőmérséklet-emelkedés továbbra is fennáll. Az Antarktiszon a napokban egy Róma méretű terület roppant össze a kontinensen uralkodó rendkívüli meleg miatt. De King megjegyezte, hogy a március 18-i meleg hatása nem olyan számottevő, bár ha a jövőben az ilyen események gyakoribbá válnának, annak jelentős hatásai lennének.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.