Mi legyen nálad, ha túrázni indulsz? Egy tapasztalt túrázó tanácsai

túra
PUBLIKÁLÁS: 2022. február 08. 08:03
Télvíz idején – még akkor is, ha plusz 8 fokban túrázunk – nehéz elképzelni, hogy valaki bikiniben megmerítkezik egy forrásban. Farkas Melinda pedig ilyen merítkező alkat. Elsősorban a természetben merül el, és másodsorban is. Gyalogol mezítláb, barlangban éjszakázik, dacol széllel, esővel, hideggel. A túrázás nála már függőség, azt mondja, beragyogja az elmét és a lelket, kisimítja a ráncokat, beindítja a kalandvágyat, a felfedezés örömét. Hónapról hónapra az ő tippjeit osztjuk meg – átlagos túrázókra írva. 
Szabó Beáta

Két éve már hogy nyomon követem Farkas Melinda útjait. A legnagyobb közösségi oldalon bukkan fel, heti rendszereséggel osztja meg a hagyományos túrázók számára szinte elképzelhetetlen kalandjait. Melinda néhány évvel ezelőtt az Argentínában található 6961 méter magas Aconcagua csúcsát tervezte meghódítani. Sokáig eljutott. Hatszáz méter választotta el a végső határtól. De amit addig is megtapasztalt, az több mint életre szóló élmény.

Melinda otthona a természet Forrás: Farkas Melinda

Ennek ellenére Melinda azóta sem állt meg. Hegyeket hódít, és nincs olyan hétvége, hogy ne húzna bakancsot a lábára. Igaz, néha még azt is leveszi, mert a mezítlábas gyaloglás olyan kihívás, amit időről időre meg kell tennie.

Egy átlagos túrázó még a patakon való átkelésnél is azt mérlegeli, mennyire bírja majd a bakancsa. Te meg időnként leveszed már az út elején. Miért?
– Mert ilyenkor megtapasztaljuk azt, hogy milyen érzés, ha 'felébred a talp'. Ha a maga természetességében éli át a természetet, a göröngyöket, a földet, az avart, a szárazságot, nedvességet. Amit máskor nem képes.
Mi a helyzet a sérülésekkel? Mert a tapasztalatlan talp azért megszenvedheti ezt az utat.
– Persze, nem is feltétlen itt kell elkezdeni az ismerkedést. Erre valók a különböző mezítlábas parkok, felnőtteknek, gyerekeknek, ahol rövidebb távon, kevésbé szélsőséges körülmények között is kipróbálható ez a műfaj. Aztán, ha ott már jártasságra teszünk szert, jöhet a 'vadon'. Igen, apróbb sérülések előfordulhatnak, mondjuk a legegyszerűbbet, a tüskét. De az kihúzható, s ha van nálunk ragtapasz, esetleg sebfertőtlenítő, el is tudjuk látni a sebet. Csípésekre meg elég a víz, elmúlik magától.

Sosem hagy cserben az iránytű! Forrás: Shutterstock

Helyben is vagyunk, ha már a ragtapaszt is említetted. A kérdés nem más, mint hogy mi legyen a hátizsákban? Mire készüljön egy átlagos túrázó, kiránduló?
– Legjobb tavasszal kezdeni az ismerkedést annak aki nem kirándulós alkat. Olyan változáson megy át ilyenkor a természet, olyan kiapadhatatlan energiaforrás, hogy sem fáradtságnak, sem nyűgnek, kínnak nem éled meg az első néhány kilométert. Fontos szabály: soha nem menjünk üres kézzel, mindig vigyünk magunkkal hátizsákot.

Mekkora legyen a hátzsák, és mi legyen benne?

Évszaktól függ, de egy 30 literes zsákba már sok minden belefér, ha egynapos túrára indulsz. Kezdjük az eszközökkel, amelyeket mindenképp ajánlok bekészíteni. A ragtapaszt már mondtam, de emellett elkél a csipesz is (ha valamit ki kell húzni a lábból, tenyérből), a nagyító (szemüveg helyett kiváló térképolvasásra), papíralapú térkép, iránytű vagy más navigációs eszköz. Ha online vagy offline alkalmazást választunk, vigyünk magunkkal powerbankot (minimum 10.000mAh-ás), hátha tölteni kell a telefont. De íme, egy részletes lista, még mi mindent vigyünk magunkkal!

• Esőkabát, esővédő poncsó – van, aki az esővédő poncsóra esküszik, van, aki a kabátra. Itthoni túrákra bőven elég a poncsó, kiveszed, felveszed, és mindened védve van (még a hátizsákod is), és ha elég nagy méretű, akkor még a nadrágod sem ázik át. Ám nagy szélben kényelmetlen, mert a szél felkapja. Az esőkabát előnye, hogy jobban szellőzik, de külön esőhuzatot kell a hátizsákra húzni, illetve még esőnadrág is jól jöhet, mert átázik a nadrág. Ezt a hármat a poncsóval ki lehet váltani.
• Kamásli – ez egy praktikus lábszár és bakancsvédő hóban, nagy sárban, tüskés bokrok között, patakátkelésnél, kullancs ellen. Lehetőleg légáteresztő legyen, hogy ne izzadjon be a lábszár. Nem minden túrára kell vinni, csak, akkor, ha terepviszonyok indokolják.
• Alátét, amire ráülhetünk – több éves tapasztalat után javaslom a légbuborékos, hőtükrös fóliát, amit bárhol le tudunk tenni. Kis helyen elfér, elég egy 1 méteres darabot levágni belőle. Jól szigetel. Vizes, havas, sáros, poros talajra egyaránt kiteríthető. Szélálló, azaz még magunkra is tekerhetjük, ha fázunk. Kaját is rápakolhatunk, utólag letörölhető. Ha hátizsákunkat a földre szeretnénk tenni sáros helyen, akkor a fólia ezt az igényt is kielégíti. Ha este erősebb fényt szeretnénk, akkor a tűz mögé helyezve, jobb a fényerő. Egyszerű és nagyszerű, ráadásul alig van súlya. Hipermarketekben olcsón elérhetők.
• Bögre – elengedhetetlen, főleg, ha forrásvíz akad az utunkba. Nem minden forrásvízhez tudjuk odahelyezni a palackunkat, mert túl kicsi a hely, de a bögrénket igen.
• Bicska – nem mindig használjuk, de ha szükség van rá, akkor nagyon kell. Nyársat faragni, kenyeret szeletelni, szalonnát vágni.
• Síp – a természetben nincs mindenhol térerő, ha lemaradnál a csapattársaidtól, akkor síppal jelezhetsz. Saját tapasztalatból írom, volt, amikor ködben, szélben túráztunk, és a síp segítségével tudtak megtalálni. Ráadásul a sípszót a vaddisznók nem szeretik, távol tarthatod őket.
• Fejlámpa – ha elhúzódik a túra, vagy korán sötétedik, szükséged lehet az erős fényforrásra. Barlangban is jól jöhet.
• Szemeteszsák – erre ritkán gondolunk, pedig a lelkiismeretes túrázó hazaviszi a szemet. Erre jó a szemeteszsák.

A technikai eszközök mellett mire lesz még szükségünk?
– Vízre. E nélkül nincs indulás. Egynapos túrához minimum másfél liter vizet számoljunk fejenként, télen, kora tavasszal jobb a forró tea termoszban. De lehet házi készítésű limonádét is vinni, ha kávé helyett innánk, akkor ízesítsük gyömbérrel vagy citrommal-mentával.

Víz nélkül egy tapodtat se! Forrás: Shutterstock/Indypendenz

Ne hiányozzon a gyümölcs, de jó ha feldaraboljuk előtte, különösen, ha gyerekek is vannak a csapatban. Szükség lesz az energiapótlásra, tehát néhány szendvics mindenképpen kell, lehetőleg kisebbeket rakjunk össze. Mert jobb többször enni és kevesebbet, ezzel nem terheljük túl a gyomrot. Legyen nálunk gyümölcscukor, aszalt gyümölcs, különböző magvak és a sajt is jól jön.
Kullancsok, bogarak ellen mit használjunk?
– Ha már mindenáron sprayt választunk, még otthon fújjuk be magunkat jó alaposan. Én nem nagyon szeretem, mert amikor a természetben fújják be magukat az emberek, a szer rászállhat mindenre, növényre, rovarokra, arra is, amire nem kéne, adott esetben még a társaink szemébe is juthat, ráadásul tűző melegben spray-vel járni nem javallott.

A citromfűolaj jól jöhet a bogarak ellen Forrás: Shutterstock/AmyLv

Amit én ajánlok, az a levendula és citromfű illóolaj, ami távol tartja a kullancsot, szúnyogot, darazsakat Ez a legolcsóbb megoldás. Egy bázisolajba (oliva, napraforgó, szőlőmagolaj) cseppenteni kell pár csepp 100%-os tisztaságú illóolajat, és nedves testfelületre (az arc kivétel) felvinni. De az is jó, ha van kéznél száraz vagy akár a mezőről begyűjtött levendula és citromfű, azzal is át lehet dörzsölni a bőrt megúszva az olajozást.

Sorozatunk következő részében Melinda elkalauzol minket a turista jelzések világában, tippeket ad, hová, merre induljunk egyedül, gyerekekkel vagy éppen kutyával.

(Címlapkép: rottonara/Pixabay)

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.