A Margitsziget Buda és Pest között nem maradhat ki a sorból, hiszen ide is megérkezett már a tavasz. Bár a szigetköröket még nem futják olyan sokan, mint békeidőben, azért egyre többen térnek vissza sportolni valamit. Egyelőre a futópálya és street workout pálya használható, mellettük az árnyas sétányok is várják a látogatókat. A főváros zöld szívének még kell egy kis idő, mire minden visszaáll a rendes kerékvágásba, és beindul az uszoda, a strand, a zenélő szökőkút és a japánkert, de a törzsvendégei már szállingóznak.
A pesti oldalon az Óbudai-sziget és a Népsziget is jó hosszú hétvégés kirándulóhely lehet. Az utóbbi remek helyszín akkor is, ha bicikliznénk, futnánk vagy sétálnánk egy nagyot, méghozzá úgy, hogy közel s távol szinte nem találkozunk senki mással. A vendéglátóhelyek egyelőre még nincsenek nyitva a (fél)szigeten, de egy kis piknikkosarat felpakolhatunk magunknak.
Az Óbudai- vagy Hajógyári-szigetet természetesen a Sziget Fesztivál miatt ismerjük a legtöbben, de akinek kutyája van, az jól tudja, hogy remek kutyafuttatós hely is, illetve, ha a felnőttek betartják a maszkviselés szabályait és a biztonságos távolságot, akkor a csúszdapark is remek kikapcsolódás lehet a hétvégére.
A Károlyi-kert egykoron a Károlyi család tulajdonában állt, ma már Budapest egyik legrégebbi parkját tiszteljük benne. 1996-ban harmadszor is átépítették, és egy angolkertre emlékeztető, virágokkal díszített és sétányokkal tűzdelt teret hoztak létre. A park teljes területét magas kerítéssel vették körül, így valódi menedéknek tűnik a város nyüzsgés közepén. Bár a lenti videó angol nyelvű, a felvételek magukért beszélnek.
A 8. kerületi Orczy-park a Klinikák és a Nagyvárad tér között fekszik. Pár éve még egy kissé vadregényes, de felettébb romantikus randihelyszíne volt Pestnek, a 2018-ban befejeződött munkálatok után azonban rendezett, tisza vizű tavával hívogató, piknikezésre is alkalmas parkot kaptunk vissza. A tavaszi virágok és madárcsicsergés közepette itt is használhatjuk a futópályát és a szabadtéri edzőtermet.
Egy kiadós tavaszi nyújtózás helyszíne lehet még a Nehru part is, mely a Boráros téri kikötő és a Bálna között húzódik, és színes padjairól nézve kivételes látvány nyílik a budai oldalon álló Gellért-hegyre és a Szabadság híd ívére. Ha szeretnénk, akár a fűben is üldögélhetünk, de mint a legtöbb parkban, itt is átmozgathatjuk a tagjainkat a kültéri fitneszparkban, sőt még bicikli- és gördeszkapálya is található itt.
A mi egyik kedvenc helyünk még, ami tényleg a város legváratlanabb részén nyújt zöld menedéket, főleg ilyenkor, a tavasz ébredezése idején, a Rózsák tere, nem messze a Keleti pályaudvartól. De igazán bárhonnan is közelítünk, az Izabella utca felől, vagy a Körútról a Dohány utcán át a Rottenbiller utca felé, szinte minden út ide vezet.
Éveken keresztül elmentünk mellette, aztán egy nap, a felújítása után, úgy szíven ütött minket a látványa, hogy azóta - ha nem sietünk - inkább leszállunk a troliról és sétálunk egy kicsit a közparkként funkcionáló templomkertben. Füves zöldterület, rózsabokrok és padok várják a pihenni vágyókat. A tér közepén álló Árpád-házi Szent Erzsébet plébániatemplom és Szent Erzsébet szobra pedig hűsítő árnyékot ad, ha nagyon tűzne a nap.
Ha a családdal mennénk ki a zöldbe játszani, és még kerülnénk a csoportosulásokat, akkor ajánljuk az 1. kerület közparkját, a sokszor elfelejtett Vérmezőt, ami a Déli pályaudvar szomszédságában terül el. Ha innen a Vár irányába tovább sétálunk vagy villamosozunk, elérhetjük a Tabán zöld dombjait is. Mindkét területen lehet piknikezni, labdázni, tollasozni és kutyát futtatni, vagy csak egy nagyot sétálni és megcsodálni a rügyező fákat.
Ha mégtovább gyalogolunk, akkor a Várkert Bazár felé is elkanyarodhatunk, ahol továbbra is látogatható az a szabadtéri tárlat, amin Faragó Géza plakáttervező botrányokkal és pletykákkal fűszerezett 20. századi, budapesti éjszakai életet bemutató plakátjait nézhetjük meg.
A 12. kerületben a Városmajor is nagyon hangulatos terület, ahol zöldellő fákkal és bokrokkal körülvéve töltődhetünk fel. A nagy parkban sport- és parkourpályát, szabadtéri fitneszeszközöket és futópályát is találni. Nyáron pedig a Szabadtéri Színpad programjaira ülhetünk be, ha a tervek szerint javul addigra a járványhelyzet.
A Millenáris park folytatásaként a nemrég átadott Széllkapu Közép-Európa egyik legnagyobb pihenőparkja lett. Találunk benne egy háromdimenziós függőkertet, cseresznyefa-ligetet, erdőt, mezőt és tavat is, illetve látványos design-napelemeket, valamint 355 facsemetét. A 26 ezer négyzetméter területű Széllkapu a korlátozások fennállásáig reggel 6 órától 19.30-ig látogatható, de kutyával nem lehet bemenni.
Kutyatársunk kíséretében sétálhatunk viszont az innen nem messze lévő Mechwart-ligetben, mely a 2. kerületben, a Margit körút és a Keleti Károly utca találkozásánál található. A liget árnyat adó fákkal, játszótérrel, szép szökőkúttal és ingyenes wifi-vel várja a pihenni vágyókat, illetve rengeteg egynyári és hagymás virággal, melyek legtöbbje már most is kibontotta a szirmait az önkormányzat épülete előtti virágágyásokban. A ligetet 2013-ban az „Ország Legszebb Főterének" választották.
Egy másik kedvelt helyünk - ha a zöldbe kívánkozunk - a Feneketlen-tó, pár lépésre a Móricz Zsigmond körtértől vagy a Kosztolányi Dezső tértől. A tó kialakulásáról számos legenda kering, de a legvalószínűbb, hogy akkor jött létre, amikor a közeli téglagyár agyaggödre feltöltődött vízzel. A négy-öt méter mély tó most igazi zöld oázis, ahol tavasszal, egészen a hűvösebb szürkület beköszöntéig kint ülhetünk a parton.
A legutóbbi hírek szerint március 11-én ismét kinyithatott a budapesti ELTE Füvészkert, de csak a szabadtéri területei látogathatók, az üvegházak továbbra is zárva tartanak. Látogatáskor kötelező a maszkviselés, a kézfertőtlenítés és a távolságtartás.
A Szarvasi Arborétum szabadtéri része szintén látogatható és március elsejétől november 30-ig 8.00 és 18.00 óra között tart nyitva. Amint az oldalukon is írták, ha minden a tervek szerint halad, akkor április második felétől már programokkal is készülnek: április 22-én a Föld napját ünnepelnék, április 25-én futóverseny lenne, május 2-ra a Szarvasi Kamarazenekar tavaszi koncertjét tervezik, május 23-án pedig megnyitna az üvegház és a Varázstanya.
A Kecskeméti Arborétum és az Alcsúti Arborétum mindennap nyitva tart, és még elcsíphető a hóvirágnyílás is. A Zirci Ciszterci Arborétum, valamint az ELTE tatai Geológus Kertje hétfő kivételével mindennap látogatható. Az íriszvirágzás idején a kert mesébe illő látványt nyújt.
A szombathelyi Jeli Varázskert a tervek szerint április 1-jén nyit ki. Az oldalukon azt írták, hogy hétköznapokon még csak 15 óráig tartanak nyitva, hétvégén viszont 17-ig. Májustól változik majd a nyitvatartás, ekkortól mindennap 8.00 és 17.00 óra között várják majd a látogatókat. Ha minden a tervek szerint halad, idén a rododendronvirágzást is meg lehet majd nézni személyesen.
A badacsonyörsi Folly Arborétum március 10-én már újranyitott és mindennap 10.00 és 18.00 óra között látogatható. Étterme és növényárudája kizárólag elvitelre, de működik - olvasható az oldalán.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.