Fehéres fénygyűrű jelent meg a Nap körül a Fehér-tónál

fénygyűrű
PUBLIKÁLÁS: 2021. augusztus 27. 09:23

A halónak nevezzük azt a légköroptikai jelenséget, amikor a Nap vagy a Hold körül fehéres fénygyűrű jelenik meg. A nyílt, pusztai területeken figyelhető meg a legjobban, például a Körös-Maros Nemzeti Parkhoz tartozó, kardoskúti Fehér-tó térségében, írja a nemzeti park.

Naphaló, szegedi Fehér-tó Forrás: Palcsek István Szilárd/Körös-Maros Nemzeti Park

Aki már látott a fátyolfelhős égbolton naphaló jelenséget, az biztosan megcsodálta. Akkor képződik, amikor a Nap sugarai megtörnek az apró jégkristályokat alkotó magas szintű felhőzeten. Fénytörés, vagyis a fény elhajlása következik be, amikor két különböző közeg határán halad át a fény, például levegőből a felhőt alkotó jégen vagy vízcseppecskén.

A jégkristályok jelenlétében történő fénytörések alkotják a halókat, ha vízcseppen törik meg a fény, akkor látszik szivárvány.

Leggyakoribb a 22 fokos haló, melyet a hatszög alapú kristályhasábokon megtörő fény hoz létre.

Naphaló a szegedi Fehér-tónál Forrás: Palcsek István Szilárd/Körös-Maros Nemzeti Park

A kialakulása nem kötődik a felszínhez, de sokkal inkább észlelhetjük és megfigyelhetjük olyan nyílt, szabadon belátható területeken, mint például a kardoskúti puszta, ahol a fotók is készültek.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.