Utazási magazin

Elkészült az első magyar hangyanév-katalógus

Travelo

Létrehozva: 2021.07.02.

Hazánk területén ma már nemcsak hogy 126 különböző hangyafaj képviselőivel, köztük zsellér- és szultánhangyával találkozhatunk, de mostantól valamennyi fajt a tudományosan hitelesített elnevezésen túl magyar névvel is illethetjük - adja hírül az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat honlapja.

Hangya - illusztráció Forrás: vlada11/pixabay.com

A hangyafélék családja talán a legismertebb, a legtömegesebb és az egyik legnagyobb ökológiai jelentőségű rovarcsoport, ennek ellenére a legtöbb magyarországi fajnak eddig nem volt egyedi és következetes megjelölése nyelvünkben. Az ELKH Ökológiai Kutatóközpontjának (ÖK) munkatársai most orvosolták ezt a hiányosságot: a korábban magyarul el nem nevezett fajoknak nevet adtak, továbbá felülvizsgálták és szabadon elérhető katalógus formájában összegezték az összes hazai hangyafaj köznyelvi nevét.

– vallja a vállalkozásban részt vevő Csősz Sándor, az ÖK Ökológiai és Botanikai Intézetének kutatója. Mindeddig ugyanis csak a hazai hangyafajok egy kis részének volt magyar megnevezése, és ezek között is zavar uralkodott, hiszen e nevekkel többnyire alkalomszerűen ruházta fel őket valaki, ráadásul számos esetben ugyanaz a faj több különböző néven is ismeretes volt. Rendet kellett tehát tenni a hangyafajok elnevezései között.

A magyar nevek kiválasztásakor fontos szempont volt az egyszerűség, ugyanakkor a tudományos névadás szabályait is figyelembe vették. Az élőlénynek tudományos (latin) megnevezése rendesen két tagból áll: az első tag a faj feletti rendszertani kategóriát, tehát növényeknél a nemzetséget, állatok esetében a nemet azonosítja, míg a második tag nevezi meg a fajt. Ugyanez jellemző az újonnan megalkotott magyar hangyanevekre is, csakhogy nyelvünk sajátosságai miatt éppen fordítva. A bütyköshangyák nemén belül például megszületett a közönséges, illetve a hegyi bütyköshangya név is.

– mondja Csősz Sándor.

A katalógus mind a 126 hazai hangyafaj nevét tartalmazza, emellett szerepel benne 238 gyakran említett, de külföldön honos faj új magyar elnevezése is. A kutatók a legkülönfélébb szövegekben igyekeztek felkutatni a hangyafajok valamennyi, magyar nyelven hozzáférhető említését, ha pedig olyan fajt regisztráltak, amelyiknek még nem volt általánosan elfogadott magyar neve, akkor adtak neki.

A hangyanév-katalógus jelentőségét a hangyák ökológiai fontossága adja. „A hangyák rendkívül dominánsak a természetben. Bár csak 126 fajuk él Magyarországon, de ezek egyedszáma elképzelhetetlenül nagy" – érvel Csősz Sándor. „Nemcsak sokan vannak, de kis méretük dacára az általuk alkotott biomassza is hatalmas.

Ebből látszik, hogy milyen sokan vannak: a 126 hazai hangyafaj teszi ki a magyar rovarbiomassza harmadát, miközben a többi 27 ezer rovarfaj osztozik a maradék kétharmadon. Világszerte több mint 16 ezer hangyafajt írtak már le, de a számuk folyamatosan nő, ahogy napról napra újabb fajokat fedeznek fel. A hangyák minden szárazföldi ökoszisztémában a legtömegesebb rovarcsoportot alkotják, még a trópusi esőerdőben is, ahol a hozzájuk hasonlóan nagy kolóniákban élő termeszek is igen nagy súllyal vannak jelen. Az újonnan elkészült, tudományos igényű regiszter segítségével pedig immár a magyar nyelven belül is elnyerhetik az őket ökológiai súlyuk szerint megillető helyet. A katalógus ezen a linken található.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek