Online térkép készült hat özönnövény elterjedéséről

online
PUBLIKÁLÁS: 2021. március 10. 10:59

2020 szeptemberében a Szegedi Tudományegyetem Természeti Földrajzi és Geoinformatikai Tanszékének vezetésével az Szegedi Tudományegyetem Ökológia Tanszékének, valamint az Agrártudományi Kutatóközpont Talajtani és Agrokémiai Intézetének közreműködésével jött létre az a kutatócsoport, melynek célja az agresszíven terjedő inváziós növényfajok feltérképezése - derül ki az u-szeged.hu híréből.

Fehér akác Forrás: pasja1000/pixabay.com

Mint Dr. habil. Szilassi Péter, az SZTE TTIK Természeti Földrajzi és Geoinformatikai Tanszék egyetemi docensét, a kutatócsoport vezetőjét idézik, az utóbbi évtizedekben egyre erősebben jelentkező probléma a biológiai invázió, mely a felmérések szerint jelenleg a magyar természetvédelem legnagyobb kihívása.

Ugyanakkor a lakosság egészségügyi állapota szempontjából is kiemelten fontos kérdés az agresszíven terjedő, özönnövények visszaszorítása. A zömében más kontinensről behurcolt vagy betelepített növények közül a parlagfű a legismertebb, de más invazív fajok pollenje is allergén hatású. Az inváziós növények elszaporodása az árterekben is fokozódott az utóbbi években, ennek következtében pedig nőtt az árvízi kockázat.

A kutatócsoport munkájának eredményeként most megszületett az Inváziós Növényfajok Országos Térinformatikai Adatbázisa, melyből naprakész képet kapunk hat özönnövény: a fehér akác, a gyalog akác, az aranyvessző, a keskenylevelű ezüstfa, a mirigyes bálványfa és a selyemkóró elterjedéséről.

A térkép segít a szakembereknek, hogy azonosítani tudják a fertőzési gócpontokat és a fajok terjedési útvonalait, így felvegyék a harcot az özönnövényekkel.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.