Fénnyel működő "repülő szőnyeget" alkottak a tudósok

Pennsylvaniai Egyetem
PUBLIKÁLÁS: 2021. február 16. 18:20

A Pennsylvaniai Egyetem kutatói különleges felfedezést tettek: vákuumkamrában, LED-lámpák energiájával lebegtettek két apró, fényvisszaverő anyagból (mylarból) készült lemezt. Ez volt az első alkalom, hogy ekkora tárgyat egyedül a fény segítségével sikerült levitációra bírni.

Abban ugyanakkor nem reménykedhetünk, hogy hamarosan mint afféle repülő szőnyegen utazhatunk hasonló eszközökön, a tudósok ugyanis a Föld mezoszférájának, vagyis a légkör magasan fekvő, igencsak nehezen tanulmányozható régiójának kutatására szeretnék majd használni a találmányt.

Mint Igor Bargatin, az egyetem gépészmérnök professzora elmondta, jelenleg csak rakéták segítségével gyűjthető információ erről a rétegről, de azok is csak néhány percig tudnak ott tartózkodni. Ezzel az áttöréssel viszont talán olyan repülési rendszer fejleszthető, amely apró érzékelőket szállít a mezoszférába.

Az Endeavour űrrepülőgép a mezoszféra felett Forrás: NASA/Crew of Expedition 22/spaceflight.nasa.gov/commons.wikimedia.org

A technológia a NASA érdeklődését is felkeltette, az űrügynökség a Mars-kutatásban venné hasznát, mert a Vörös Bolygó légkörében a nyomás hasonló ahhoz, amilyen a Föld mezoszférájában van, így az apró, fényenergiával működő alkalmatosság segíthet a hőmérsékleti és légkör-összetételi adatok gyűjtésében - derül ki a futurism.com cikkéből.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.