Titkos állatkertet találtak az olasz dóm karbantartása közben

felfedezés
PUBLIKÁLÁS: 2021. január 08. 11:46

A Firenzei dóm kupoláján számos kutya-, macska- és más állathoz tartozó lábnyomot fedeztek fel, egy igazi állatkertet, amely időben és térben mozdulatlan, és a világ egyik legcsodáltabb remekművének burkolata örökítette meg. Ezek a lábnyomok a kupolát tervező Brunelleschi építési módjáról is sokat elárulnak. A felfedezés a közelmúltban, a kupola téli karbantartása során történt. Az Opera di Santa Maria del Fiore munkáscsapata, amely mindig is részt vett a Piazza del Duomo történelmi emlékeinek megőrzésében, számos nyomot talált a terrakotta csempéken.

A Brunelleschi által épített kupolát a dóm ékességének tartják, és egyben az építész remekművének, amin 1446-ban bekövetkezett haláláig dolgozott Forrás: MarcusObal/Wikipedia

Az intézmény technikai területéért felelős építésze, Samuele Caciagli kifejtette, hogy a jelenség a csempék gyártási módjával magyarázható: ezeket égetés előtt száradni hagyták a napon, ahol nem csak az elemeknek, de az állatoknak is ki voltak téve. Ezt az eljárást egyébként ma is alkalmazzák, a világszerte híres, kézzel készített csempék évekig a firenzei székesegyház teraszain pihennek, maielőtt azokat a karbantartási munkáknál használják fel.

A kupola közelebbről Forrás: S. Scheele, Essen/Wikipedia

De térjünk vissza a Dóm kupolájáról előkerült, titkos állatkertre: a lábnyomok sok lapon egyenletesen oszlanak el, és macskák, kutyák, rókák, patások, galambok, sólymok és még ősi ragadozó madarak lábnyomai is megtalálhatók köztük. A valóságban Brunelleschi tizenhetedik századi remeke viszont még ennél is sokkal többet titkot rejt.

Olyan szimbólumok is láthatók a cserepeken, amelyek jelentését még nem sikerült megfejteni: apró keresztek és szívek, dátumok és nevek azokról, akik a terrakottákra vésve nyomot akartak hagyni.

Aztán ott vannak még rajtuk az ősi kemencék jelei is, amelyekben a csempéket sütötték, és azok ujjlenyomatai, akik összekeverték a földet. A kupola tehát évszázadok óta számos természeti és emberi nyomot őriz, amelyek közül sok csak most került napvilágra, amikor Brunelleschi munkásságának legfontosabb művén karbantartási munkákat végeztek a dóm 600. évfordulója alkalmából – írja a siviaggia.it.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.