A Washingtoni Állami Egyetem kutatói ősi maja gyógynövényes tartókban talált növényi maradványokat vizsgáltak, és először azonosítottak olyasmit, ami nem dohány. Ez pedig nem más, mint a büdöske egy fajtája, a Tagetes lucida, ami szintén pszichoaktív hatású. A 14 kicsiny kerámiaedényt több mint 1000 éve temették el a mexikói Yucatán-félszigeten, és a tudósok eddig kétféle, szárított és pácolt dohány nyomait találták meg bennük, a közönséges dohányét (Nicotiana tabacum) és kapadohányét (Nicotiana rusticát).
A Mario Zimmermann vezette kutatócsoport szerint a virágot a dohányhoz keverték, hogy az élvezetesebb legyen. Az edények fontos adalékokkal szolgálnak a maják droghasználatáról is. Mint a kutatók elmondták, kevés az információ arról, hogy a dohányon kívül milyen, egyéb tudatmódosító szerekkel éltek. A nagy büdöske virágát egyébként ma is használják díszítésként a halottak napi szertartásokon, a növényt a halottak virágának is nevezik.
A kutatási módszer egy új, metabolomikai alapú eljárás, amely a növényi metabolitokat (anyagcsere-termékeket) érinti, és képes kimutatni azokat a különböző régészeti leletekből. A kutatók bíznak benne, hogy további edényeket is tanulmányozhatnak majd a régióban, egy másik, hasonló projekt keretében pedig ősi emberi fogakon megőrzött szerves maradványokat is vizsgálnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.