Egy Izrael északi részén található bizánci templom falában egy második-harmadik századi, Pán istennek szentelt, görög oltárt találtak. A bazaltoszlop a korai kereszténység és a pogány hit összefonódására világít rá - derül ki a smithsonianmag.com cikkéből.
Az oltár görög felirata szerint azt Atheneon, antiókiai Sosipatrosz fia építtette, Pan Heliopolitanus istennek saját pénzéből, fogadalmának teljesítése érdekében. A Heliopolitanus nevet egyébként általában nem Pánnal, hanem Zeusz görög istennel kapcsolták össze az ókorban. A libanoni Baalbek városának egyik fő templomát például Zeusz római nevével, Jupiter Heliopolitanussal látták el. Lehetséges ugyanakkor, hogy a Heliopolitanus Pán istenhez is vagy általában a természetistenekhez kapcsolódó elevezés.
Adi Erlich, a feltárás vezetője, a Haifai Egyetem Zinman Régészeti Intézetének kutatója elmondta, hogy az említett Antiochia a templomtól mintegy 250 mérföldre északra található, és arra utal, hogy a templom olyan zarándokhelyszín volt, ahová messziről is érkeztek zarándokok.
A régész hozzátette, hogy a felirat készítője nem volt profi, a szerző valójában nem tervezte meg az üzenetet, és úgy tűnik, hogy hamarabb elfogyott a hely, minthogy a mondat végére ért volna, ezért a betűk egyre kisebbek lettek, és túl is lógnak a kereten.
Korábban egy Pánnak szentelt templom állt itt, erre épült később a Kr. u. 4. században a bizánci templom. A régió Kr. u. 320 körül vált fontos keresztény központtá, és még saját püspöke is lett. Bár az ókor építői gyakran használták fel a korábbi építményekből származó anyagokat, ez esetben az oltár befalazása szándékos üzenet lehetett a „régi" istenek helyi imádóinak, hogy isteneik ideje lejárt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.