Kutatók egy új, angolnaszerű halcsaládot fedeztek fel, melyet dragon sneakhead - sárkány-kígyófejnek neveztek el. Ezek a Dél-India földalatti vizeiben élő, primitív halak élő kövületek, vagyis mai formájukat több mint százmillió évvel ezelőtt nyerhették el - derül ki a nationalgepgraphic.com cikkéből. Ebbe a családba két faj tartozik, amelyek közül az egyik a Gollum kígyófej nevet kapta, a földalatt élő Gyűrűk ura karakter alapján, a másikat pedig a hindu mitológiai királyról, Mahabaliról nevezték el.
Ezeket a furcsa, hosszú testű halakat, amelyek porózus kőzetrétegekben laknak, ritkán látni, csak a heves esőzések után fellépő áradásokkor kerülnek felszínre. Ralph Britz, a kutatás vezetője szerint a név azért illik rájuk, mert aki meglátja őket, annak egy sárkány jut eszébe róluk.
A Nyugati-Ghátok vidékére, arra a területre, ahol a hal él, egyébként is jellemző a biológiai sokféleség, a tudósok összesen 10 földalatti halfajt fedeztek fel az ottani víztartó rétegekben. Körülbelül hatmillió kutat táplálnak ezek a földalatti rétegek, a kutak következtében pedig lesüllyedt a vízszint, ez pedig veszélyeztetheti az ott élő, újonnan megtalált fajokat.
Az említett család egy példánya is egy kútból került elő 2018 elején: valaki lefotózta a halat, és posztolta a közösségi médiában. A kutatók hamar a nyomába eredtek a felfedezésnek, és 2019 májusában közzé is tették az első tanulmányt, melyben új fajként és nemzetségként azonosították a halakat, Aenigmachanna gollum néven. Röviddel ezután egy másik fajt is felfedeztek, mely ugyanebbe a nemzetségbe tartozik, ez volt a Mahabali sneakhead.
Végül megállapították, hogy az egyedek egy teljesen új családba tartoznak, mely a genetikai elemzések szerint mintegy 120 millió évvel ezelőtt váltak el legközelebbi rokonaiktól, a kígyófejű halak (Channidae) családjától, mielőtt Afrika és India különvált volna. A kígyófejű halak családjába körülbelül 50 faj tartozik, melyek Ázsia és Afrika vizeiben élnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.