Erre van a grund, arra meg a gittegylet – Járja be a Pál utcai fiúk helyszíneit!

Füvészkert
PUBLIKÁLÁS: 2019. szeptember 28. 06:27
Molnár Ferenc népszerű regénye az ötödik osztályban kötelező olvasmány. Bár ha belegondolunk, hogy ezeket a kötelezőket mennyire kínlódva olvassák a gyerekek - ha egyáltalán elolvassák -, akkor rájöhetünk, hogy Molnár regénye jóval többet érdemel, mint a muszájból kelletlenkedést. A legismertebb filmek és kötelező olvasmányok helyszíneit bejáró sorozatunk következő részében a Pál utcai fiúk nyomába eredünk.

A Pál utcai fiúk az 1905/06-os tanévben jelent meg először, folytatásokban a Tanulók Lapjában, amelyeket a következő évben egy kötetbe gyűjtöttek össze. Molnár már sikeres író volt, de még ekkor is mindössze huszonnyolc éves.

A regényt a japántól az eszperantóig több tucat nyelvre lefordították, és eddig hat filmfeldolgozás készült belőle. Az első kettőt Balogh Béla rendezte 1917-ben és 1924-ben, majd amerikai és olasz produkciók következtek (a legutóbbi 2003-ban). A leghíresebb kétségkívül Fábri Zoltán amerikai koprodukcióban készült, 1969-es klasszikusa, amelynek teljes verzióját akár most is megnézhetik:

A grund

„A grund maga üres volt, mint ahogy ez üres telekhez illik is. A palánkja a Pál utca felől húzódott végig. Jobbról-balról két nagy ház határolja, s hátul... igen, hátul volt az, ami a grundot nagyszerűvé, érdekessé tette. Itt tudniillik egy másik nagy telek következett. Ezt a másik nagy telket egy gőzfűrészelő cég bérelte, s a telek telis-tele volt farakásokkal. Szabályos kockákba rakva állott itt az ölfa, s a hatalmas kockák közt kis utcák voltak. Valóságos labirintus."

A regény 1889 márciusában játszódik, a grund helyszíne pedig a mai Mária utca és Pál utca sarka a nyolcadik kerületben. Egészen pontosan a Pál utca 2-4. és a Mária utca 48-46. szám alatti üres telken álltak azok az óriási farakások, az őr kapu melletti kis házikójával. Azóta persze réges-régen beépítették a területet, magánlakások vannak az épületben, a közvetlen környéken pedig a Semmelweis Egyetem különféle intézetei.

Grund a Fábri-filmben, Romvári József terve Forrás: Pim.hu/archívum

Buza Péter újságíró, Budapest történész a következőket írta a grund telkéről:

Bálint Endre Zsoldos Péter-díjas író a regény helyszínei után kutatva a mai Pál utca 6-ot azonosította egyértelműen az egykori grundként. A különböző helyszínek oka egyrészt Molnár néhány regénybeli következetlensége, másrészt az, hogy nem volt egyértelmű, mit tekintenek grundnak: az üres placcot, vagy az egész területet a farakásokkal együtt. Bálint leírja, hogy Molnár Ferenc húga, Molnár Erzsébet a Testvérek voltunk című önéletrajzi művében az egész telket említi grundként, ami a Pál utca és a Mária utca sarkán helyezkedett el, de a regény szerzője a fűrésztelepet már nem tartotta a grund részének – ez pedig a mai Pál utca 6. szám alatt álló lakóház helyén volt. (Forrás: Olvasás Portál.)

Az einstand

A vörösingesek közé tartozó Pásztor-fiúk a Múzeumkertben veszik el Nemecsek játékgolyóit. A mai Múzeum körút 14-16. alatt áll a Nemzeti Múzeumot körülölelő park. A 8700 négyszögölnyi (3,13 hektár) telket a Batthyány családtól vásárolta meg az állam 1813-ban. A Nemzeti Múzeum épülete 1846-ra épült fel, Pollack Mihály tervei alapján, és ezután akartak belekezdeni a környező terület parkosításába, de a forradalom - amelynek fontos helyszíne volt - és a szabadságharc érthető módon jegelték a terveket.

A Magyar Nemzeti Múzeum Forrás: magnoka - Indafotó / Wikipedia

Az 1850-es években társadalmi adományokból kezdődött el a kert parkosítása, pl. hangversenyeket rendeztek a Múzeum dísztermében, hogy az onnan befolyó pénzt a Múzeumkertre költsék. Az első fákat 1855. november 24-én ültették el a Múzeum körút és a Bródy Sándor utca sarkán, nagy felhajtással kísérve. Kortsák József bádogosmester direkt erre az alaklomra készített, díszes öntözőkannájával locsolták meg a fákat.

1857-ben fejeződött be a kert kiépítése, majd 1880-ban levágtak egy részt belőle az úttest kialakítása miatt. A Pál utcai fiúk einstand-jelenete tehát már abban a Múzeumkertben játszódik, amit nagyjából mi is ismerünk – persze, azóta többször sor került kertrendezésre, ahogyan ezt ma is tapasztalhatjuk.
Az einstand jelenetét egy szoporcsoportban is megörökítették, amelyet a Práter utca 11. szám alatt álló iskola előtt állítottak fel. A 2007. szeptember 28-án felavatott mű Szanyi Péter munkája. (Forrás: Magyar Nemzeti Múzeum)

Práter utcai szoborcsoport Forrás: Dr. Pinczés Sándor / Kozterkep.hu

A Füvészkert

A regény egyik fontos helyszíne eredetileg nem a Józsefvárosban volt: elődjét 1771-ben Nagyszombatban alapította Winter Jakab vegytan- és botanika professzor.

Az 1830-as évekre azonban a kert gazdag állománya erősen leromlott, így egy méltóbb helyet kerestek neki Pesten. 1847 után került át a növénygyűjtemény a Józsefvárosba, a Festetics-családtól vásárolt birtokra. A leglátványosabb fejlesztések Linzbauer Ferenc sebészprofesszor igazgatósága idején történtek, akkor, 1864 és 1865 között építették meg a ma is álló Pálmaházat.

„Furcsa, érdekes hely volt ez a nagy üvegház. Ők a bal szárnyában voltak, s azon túl még az épület középrésze következett, majd a jobb szárnya. Véges-végig nagy levelű, kövér törzsű fák állottak nagy, zöld dézsákban. Hosszú ládákban a páfrány és mimóza tenyészett. A középső rész nagy kupolája alatt pedig legyezőlevelű pálmák meredtek fölfelé, s délszaki növényekből valóságos kis erdő állott itt. Az erdő közepén aranyhalas medence, a medence mellett pad. Aztán megint magnóliák, babérok, narancsfák, óriási páfrányok. Csupa erős, fojtó illatú növény, amely fűszeres szaggal tölti meg a levegőt. S a gőzzel fűtött, nagy üvegcsarnokban állandóan csurgott-csöpögött a víz" – írta a regényben Molnár Ferenc.

Nemecsek szobra a Füvészkert pálmaházában Forrás: Alensha / Wikipedia

A 19. század végére a kert tovább bővült és szépült, ám 1911-ig a környező építkezések miatt területét többször is megcsonkították - mintegy a kétharmadával -, és még az első világháború idején betemették azt a bizonyos tavat, ahol kihallgatták a vörösingeseket, és amibe Nemecsek is belepottyant. Ma a
Klinikák metróállomásnál sorakoznak a Semmelweis Egyetem épületei és az Urológiai Klinika. (Forrás: Olvasás Portál.)

További helyszínek

A regény első fejezetében a gyerekek hazafelé baktatnak, méghozzá a következő, ma is végigjárható útvonalon: Lónyay utca - Erkel utca (akkoriban Pipa utca) - Ráday utca (egykori nevén Soroksári utca) - Köztelek utca - Üllői út. Majd a Mária utca és a Pál utca, ahol a grund is volt. A Köztelek utcán működött a Ferencvárosi Dohánygyár - ennek pinceablakából szippantotta fel a dohányt Nemecsek és Csónakos.

Nemecsek regénybeli lakhelyét jelző emléktáblája az Unitárius templom falán Forrás: Bartók Béla Unitárius Egyházközség

Nemecsek a Ferenc-körúttal nagyjából párhuzamosan az Üllői útról nyíló Rákos utca 3. (ma Hőgyes Endre utca) alatt lakott, pár száz méternyire a grundtól. Ma a Bartók Béla Unitárius Egyházközség temploma áll itt – falán 2016 óta emléktábla jelzi, hogy ott állt a kis házikó, ahol Nemecsek élt.

A cikk egyes részeihez forrásanyagként szolgált a Petőfi Irodalmi Múzeum és a Magyar Nemzeti Múzeum weboldala is, de bizonyos helyszíni tévedésekre már Bálint Endre író hívta fel a figyelmünket, akinek segítségét itt köszönjük meg.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.