Idegen tárgyak kerültek a 737 MAX gépek tankjába

repülés
PUBLIKÁLÁS: 2020. február 20. 09:15

A Boeing több mint 400 darab már legyártott 737 MAX típusú repülőgépet tárol összesen négy helyszínen, három Washington államban található reptéren és a texasi San Antonio-ban - adja hírül az Airportal.

Boeing 737-es Forrás: nickyhardinguk/pixabay.com

A gyártó több repülőgép üzemanyagtankjában oda nem illő tárgyakat, a szakmában használt megnevezés szerint FOD-ot (foreign object debris) talált – erről elsőként a seattle-i Leeham News számolt be, a laphoz eljutott belső feljegyzés alapján, amelyet Mark Jenks, a 737-program vezetője küldött a dolgozóknak.

Az üzemanyag-tartályokban talált oda nem illő tárgyak a gyártás során felhasznált szerszámok, rongyok, egyéb anyagtörmelékek, hulladékok lehetnek.

A Boeing a problémáról értesítette az amerikai Szövetségi Légügyi Hivatalt (FAA).

A portál információi szerint minden egyes letárolt repülőgépet átvizsgálnak, a folyamat gépenként három napot vesz igénybe. A repülőgépekről le kell fejteni az üzemanyagot, majd a tankokból ki kell szellőztetni az üzemanyag-párát és ezt követően lehet azokat felnyitni és átvizsgálni.

A repülőgépekben hagyott FOD a minőségellenőrzés elégtelenségére utal a gépek végső összeszerelési feladatait ellátó gyártósoron.

Az ott dolgozó munkásokra és a tevékenységet vizsgáló minőségellenőrökre is szigorú protokollok vonatkoznak, az összeszerelés során minden gépet több alkalommal is, rutinszerűen átvizsgálnak, hogy az esetleg ottfelejtett szerszámokat és a gyártás során keletkezett hulladékot eltávolítsák.

Ennek során különös figyelmet szentelnek a fém tárgyaknak, mivel azok a törzs belső és külső burkolata, vagy a padló alatt maradva a repülések során elmozdulhatnak, és komoly károkat, akár vezetékszakadást, szivárgást, rövidzárlatot okozhatnak.

Az üzemanyagtankokban hagyott hulladék különösen nagy kockázatokat jelenthet, ezért a vezető feljegyzése szerint egy ilyen eset is túl sok.

A Boeing az ügyben vizsgálatot indított, hogy meg tudják állapítani hol történt a hiba. Azt nem tudni, hogy az üzemeltetőknek már átadott repülőgépeket is át kell-e vizsgálni.

Tavaly hasonló problémákat fedeztek fel a Boeing 767 gyártósorról kikerült, az amerikai légierőnek készült KC-46A katonai szállító és tankergépeken, de a charlestoni gyártósorról kigördült Boeing 787 Dreamlinereken felmerült minőségi problémák mellett az ott gyártott gépekben is maradtak oda nem illő tárgyak. Ezen események után a Boeing változtatott a folyamatain és külön felhívta a dolgozók figyelmét a gépekben hagyott hulladék jelentette veszélyekre.

A most elrendelt vizsgálatok várhatóan nem lesznek hatással a típus repülési tilalmának – egyelőre még nem meghatározott időpontban történő – feloldására.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.