220 éve nem főzött sört támasztott fel a Grimbergen

sörfőzde
PUBLIKÁLÁS: 2019. május 22. 16:03

Belgium a sör nagy hazája (Csehország mellett természetesen), ahol főleg az apátsági főzdék maradtak dominánsak és keresettek a piacon. Ezekben persze már rég nem csuhás szerzetesek főzik a sört félhomályban, profibb és modernebb módszerek dívnak. De a régihez is szeretnek visszanyúlni, már ha vissza tudnak.

A Guardian cikke pont egy ilyen történetet vázol, aminek lényege, hogy a Grimbergen nevű főzde rálelt egy 220 éve elfeledett receptre, és ez alapján újraalkottak egy sokszáz éves sört.

Karel Stautemas apát a helyi polgármester jelenlétében, nagy sajtótájékoztatón jelentette be a hírt. Elmondta, hogy négy éven át kutatták, miként főzték a sört abban az 1128-ban alapított norbertinus monostorban, amit 1798-ban a francia forradalmi erők semmisítettek meg. Ugyan a rendházat később újjáépítették, a régi receptek elvesztek.

Sör. Forrás: Annavee/Shutterstock

De az archívumok gondos áttúrásával csak meglelték a receptet a megfelelő mennyiségű hozzávalókkal és az elkészítés metódusával. A sör erős, 10,8 százalékos, szóval már 1-2 korsó fejbe vághat. Amúgy 12. századi könyvekből mazsolázták ki a részleteket, például azt, hogy fermentált gyógynövények helyett komlót használtak. Ezek a könyvek úgy élhették túl a 18. századi tüzet, hogy a szerzetesek befalazták őket.

Aztán később megtalálták ezeket az elrejtett könyveket, de az ólatint és óhollandot senki sem tudta kisilabizálni. Önkéntesek segítségével sikerült, a végén a hozzávalókat, a felhasznált hordók és palackok típusait és persze az elkészült sörök listáját is megfejtették. Hozzátették, az akkori sörök a mai kor emberének nem ízlettek volna, eléggé semmilyenek voltak, igaz volt rájuk a folyékony kenyér elnevezés.

Az viszont kiderült, hogy a korabeli szerzetesek rendkívül innovatívok voltak, tízévente cserélték a receptet.

A régi receptúra alapján készített sört a Grimbergen az anyacéggel, a Carlsberggel együttműködésben dobja majd piacra. Évi három millió, 0,33 literes palackkal terveznek, főleg a belga és a francia piacra. Érdekesség, hogy a sajtótájékoztatón megkérdezték Stautemast, nem zavarja-e, hogy egy multicéggel álltak össze: elmondta, hogy nem, mert a befolyó jogdíjakból van elég pénzük éldegélni, zarándoklatra menni és segíteni bárkin, aki bekopog az ajtajukon.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.