Ezek a legdrágább városok egy üzleti útra

Washington
PUBLIKÁLÁS: 2019. április 19. 12:33

Az üzleti utakban általában az a jó, hogy nem az ember fizeti magának, hanem jó esetben a cége. Azonban a vállalatoknak se mindegy, mennyit csengetnek ki alkalmazottuk elküldésére a világ másik felébe. Az ő döntésüket is segítheti a CNN-en közölt lista, ami bemutatja az üzleti utazás szempontjából legdrágább városokat.

A menedzsmenteknek tanácsokat adó ECA International mérte fel globálisan, melyik városban mennyire drága létezni egy üzleti út vagy konferencia során. A listát ismét az amerikai New York vezeti, a tavalyi listáról pedig egy másik amerikai (fő)város, Washington is bekerült (a negyedik helyre). Mivel a dollár erősödött az utóbbi időszakban, az USA is megdrágult, így a kaliforniai nagyvárosok – Los Angeles és San Francisco – is bekerültek a top 10-be.

A legdrágább városok még mindig Svájcban vannak, négy is található a legdrágább tízben. Genf globálisan második, tehát Európa legdrágábbja.

Új szereplő a tízes listán az izlandi főváros, Reykjavík, ami a mezei turistáknak is baromi drága, de most már az üzleti utazóknak is az. Az északi városban kevés a hotelszoba, pedig az igény nagy lenne rájuk, így viszont a szállások árai szálltak el. Reykjavíkban emellett általánosságban is sokat el lehet költeni élelmiszerre, szolgáltatásokra stb.

A Chrysler Building sziluettje az egyik legjellegzetesebb New Yorkban, az üzletileg méregdrága városban. Forrás: temprb0/Pixabay

A lista a négycsillagos hotelekben való megszállást veszi alapnak, de a (tömeg)közlekedés, taxizás és étkezés költségeit is beépíti. A listáról amúgy kiesők is voltak: Afrika egyik legdrágább városa, az angolai Luanda tavaly még a negyedik volt, idén már nincs is a top 10-ben. Ennek oka, hogy az olajban gazdag, a polgárháborús múltat már elég rég maga mögött tudó állam gazdasága erősödik, a biztonság fokozódik, így a szállások árai is csökkennek.

Azt is számításba veszi az ECA, hogy az adott ország devizája hogy teljesít, hisz mindent a dollárhoz igazítva mérnek. Ennek megfelelően imbolyog például London teljesítménye, hisz a Brexit miatti káosz okán össze-vissza ugrál a font árfolyama. Ráadásul szintén a Brexit hatása, hogy üzletileg már nem lesz annyira fontos a város, így eshetnek az árak.

St-Martin-in-the-Fields templom, London. Forrás: AC Manley / Shutterstock.com

Az ECA összességében azt javasolja az üzleti útra készülőknek, hogy folyamatosan figyeljék a városok helyzetének alakulását, és persze kerüljék el a turisztikai főszezonokat. És akkor következzen a lista a dollárban megadott, naponta ezekben a városokban elköltendő pénzzel (egy dollár kb. 280 forintot ér e pillanatban):

  1. New York, USA – 799 dollár,
  2. Genf, Svájc – 716 dollár,
  3. Zürich, Svájc – 661 dollár,
  4. Washington, USA – 621 dollár,
  5. Párizs, Franciaország – 617 dollár,
  6. Reykjavík, Izland – 615 dollár,
  7. San Francisco, USA – 581 dollár,
  8. Basel, Svájc – 579 dollár,
  9. Los Angeles, USA – 578 dollár,
  10. Bern, Svájc – 576 dollár.
Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.