Tavaly az UNESCO szakértői kétszer is megvizsgálták a Las Perlas-szigetcsoport közelében, a tenger mélyén nyugvó hajóroncsokat és megállapították, hogy az ott folyó feltárás nem veszi figyelembe a tudományos szabályokat, így a régészeti lelőhely jelentős károkat szenvedett, írja az MTI.
Panama kormánya kérte a víz alatti kulturális örökség védelméről szóló UNESCO-egyezmény tudományos és műszaki tanácsadó testületét, hogy küldjenek szakembereket a helyszínre. Júliusban és októberben is megvizsgálta a roncsokat a szakértői csoport, amely értékelte a 2003 óta zajló feltárást.
"Nem a professzionális régészet szabványai szerint dolgoztak a roncs körül" - állapították meg az UNESCO szakértői, akik komoly károkat fedeztek fel.
Azt is észrevették, hogy az erőteljes vízáramot keltő propellerek, amelyeket a roncsok körül használtak, mind a hajó maradványait, mind a természeti környezetet károsították.
Ezen kívül a hatóságok júniusban lefoglaltak a San Joséról származó tárgyakat, amelyeket a hely feltárásával foglalkozó társaság engedély nélkül akart külföldre szállítani.
Az UNESCO szakértői jelentésükben helytelenítették azt a kereskedelmi szemléletet, amely kizárólag az eladható holmik feltárására koncentrált.
Az 1611-ben épített spanyol San José vitorlás a perui Callao kikötőjéből tartott Panamába, amikor 1631. június 17-én zátonyra futott és elsüllyedt. Fedélzetén jelentős mennyiségű aranyat és ezüstöt szállított.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.