Utál tanácstalanul álldogálni a boltban, amikor bort kéne választani a vacsora mellé? Meghívott egy csomó embert vendégségbe, és nem akar beégni az italokkal? Megkértük Németh Ágnest, a VinCE bormagazin főszerkesztőjét, segítsen, egy laikus hogyan tud élvezhető bor-étel párosokat összehozni. Jó hírünk van: ha pár alapszabályt betart, és bátran kóstolgat, nem lehet baj.
Próbálja csak ki: hiába veszi meg a legjobb bort a szaküzletben, majd főzi meg a kedvencét mellé, ha a kettő nem passzol össze, elmarad a várt hatás. Most persze lehet, hogy csóválja a fejét és kisujjeltartós sznobságnak gondolja, hogy az ízek ilyen kölcsönhatásban legyenek egymással. De kóstoljon csak meg magában egy falat kecskesajtot, és igyon rá egy korty rajnai rizlinget. Aztán ugyanerre a sajtra tegyen egy kis vinaigrette-t (recept itt) és aztán kóstolja meg újra a borral. Ég és föld a különbség, utóbbi esetben csodás harmóniát hoz létre a sajt és a bor között az egyszerű de nagyszerű öntet. Én egy ilyen kóstolás után jöttem rá, hogy többet akarok tudni a borok és ételek párosításáról – a VinCE bormagazin főszerkesztője, Németh Ágnes volt ebben a segítségemre.
Tegyük fel, hogy szeretem a bort, de nem különösebben értek hozzá. Meghívtam pár barátomat vacsorára, és nem szeretnék beégni a borválasztással. Mi az, amire még én is oda tudok figyelni, és garantáltan jó ételt párosítok jó borral?
Meg kell találni azt a kombinációt, amely egyaránt kiemeli a bor és az étel ízeit. Nem kell sommelier-nek lenni, vagy kiemelkedő ízérzékeléssel bírni ahhoz, hogy erre képesek legyünk, elég kóstolni, kísérletezni.
Így biztosan nem hibázhat - a szakértő tippjei
"Fontos, hogy ha bizonytalanok vagyunk, merjünk segítséget kérni a szaküzletekben, akár borász vagy sommelier ismerősöktől" – mondja Németh Ágnes. Ő is egy olyan szakértőtől hallotta a legjobb tippeket, akit nem lehet zavarba hozni a konyhában. Ezek a következők:Van olyan párosítás, amivel a legjobb kaját is garantáltan elrontom?
Ha a fokhagyma és a hagyma nagyon intenzíven érződik az ételben, akkor a legjobb borokat sem fogjuk tudni értékelni, élvezettel fogyasztani. A sós ételek mellé egy magas tannintartalmú vörösbort kínálni szó szerint keserű emlék lesz. Az ecet nem kedveli a finom borokat, de a savanyított zöldségek mellett az olajos hal is hasonlóan veszélyes. Ilyenkor talán még a sommelier is egy sört ajánlana, de azért egy magas savtartalmú fehérbor is jó lehet.
Túl csípős, fűszeres ízeket egy vörösbor fanyarrá tesz, a csontszáraznál édesebb bor viszont jó választás. Ha fagylalthoz, sorbet-hoz keresünk bort, a hideg miatt az ízlelőbimbók zsibbadásával kell számolni, ettől a legtöbb desszertbor silánnyá és savanyúvá válhat. Ilyenkor segít, ha ezeket gyümölcstortával, piskótával vagy friss gyümölccsel kínáljuk, ami kevésbé édes, mint a mellé kínált bor.
Ünnepivé szeretném tenni az alkalmat, pezsgőt is kínálnék. Milyet válasszak?
Egy ünnepi alkalomhoz – vagy hogy ünnepet csináljunk egy hétköznapból – tradicionális, azaz palackban erjesztett és érlelt pezsgő dukál. Elegánsak, apró és puha buborékokkal, finom aromákkal. Vannak szép hazai példák, az olasz, német és spanyol pezsgők is szuperek, egy francia Champagne a csúcsot képviseli.
Nagyon népszerűek és jó áron kaphatók a tartályos pezsgők, például a proseccók, de itthonról is mindenki talál az ízlésének megfelelőt a szárazabbtól az egészen édes változatokig. Ha lehet, északi vagy hűvös borvidékekben gondolkozzunk, mert a pezsgő frissességét részben élénk savainak köszönheti.
És mikor igyuk a pezsgőt? Étkezés előtt, vagy után? Esetleg közben?
Bármikor! Előtte, mert jó étvágygerjesztő. Közben, mert a sokféle pezsgő között szinte bármilyen étel mellé találunk megfelelőt, könnyedsége, frissessége a legtöbb fogás mellé illik. És utána, mert egy étkezés után tele hassal különösen jól esik a hűsítő, könnyed és frissítő ital.
Egyébként a pezsgő, mivel többféle szőlőfajtából, többféle változatban készítik a legszárazabbtól az édesig, valódi jolly-joker a gasztronómiában. A séfek szerint még vörös húsok, desszertek mellett is remek választás lehet.
Szeretnék desszertbort is kínálni a vacsora végén. Mire figyeljek?
A kiindulási pont, hogy a bor legyen édesebb, mint a desszert, különben nem tudna érvényesülni az étel mellett. Ha édes és magyar bor, akkor Tokaj feltétlenül jusson eszünkbe! De nem feltétlenül kell egyből a legdrágább 6 puttonyos Tokaji Aszúkra gondolni, egy szamorodni is gazdag, intenzív ízekkel teli bor. Ezek selymes, telt borok, ezért krémes desszertekhez is illenek. Könnyedebb, gyümölcsösebb desszertekhez egy másik stílus, a késői szüretelésű borok, pl. sárgamuskotály illik, mert friss és zamatos, mégis kellően édes.
A legtöbb helyen a pálinkát az étkezés előtt kínálják, de nekem éhgyomorra sosem esik jól. Nem lenne okosabb dolog az étkezés befejezéseként lehajtani egy kupicával?
Erről komoly szakmai viták folynak, a legtöbb sommelier nem ajánlana jó szívvel pálinkát az étkezés előtt, bár az élettani szerepe, étvágygerjesztő hatása vitathatatlan. Ahogy reggeli előtt egy narancslé, felkészíti a gyomrot, de az ízérzékelésnek valóban nem tesz jót, ezért inkább egy könnyű pezsgő az ideális választás. De annak, aki szereti a gyümölcspárlatokat, étkezés előtt és után is jól fog esni. Míg az értők egy főétkezés után inkább egy konyakot vagy finom kávét kívánnak.