
Újabb gepárdok érkeztek a Nyíregyházi Állatparkba az európai fajmegőrzési program keretében, áll az állatkert közleményében.
A két fiatal nőstény Franciaországból érkezett, a karanténidőszak letelte után már elfoglalták helyüket a park Tarzan ösvényének hatalmas kifutójában. Taiga és Tiara 2012. október 7-én született, vagyis éppen két évesek. Igazán játékos, kíváncsi macskák, akik fokozatosan fedezik fel birodalmuk minden zegét-zugát.
Jelenleg zajlik az összeszoktatás a park 2007-ben érkezett tenyészpárjával - rácson keresztül ismerkednek egymással - hogy a későbbiekben a négy állat közös kifutórendszerben éljen.
A gepárdot többi macskafélétől nyúlánk testalkata, hosszú lába és viszonylag kis feje különbözteti meg. Mancsain csak félig visszahúzható karmok vannak, ez a legfontosabb vonás, amely megkülönbözteti a többi macskafélétől. A vissza nem húzható karmok nagyobb kapaszkodási lehetőséget biztosítanak futás közben, és segítenek a gyorsulásnál és a manőverezésben.
Nemének tudományos neve, az Acinonyx, görögül azt jelenti „nem mozgó karom", míg a fajnév, jubatus, jelentése latinul „sörényes".
Bundájának mintázata kis kerek foltokból áll, legfontosabb ismertetőjegye a "könnyminta", mely a szem belső sarkától a száj sarkáig futó sötét csík. Sok macskafélétől eltérően a gepárdok megszületésükkor már viselik jellegzetes pettyeiket.
Míg a többi nagymacska főként éjjel vadászik, a gepárd nappali vadász. Leggyakrabban kora reggel vagy alkonyatkor néz élelem után, amikor nincs meleg, de még elég világos van. A gepárdok inkább hagyatkoznak látásukra, mint szaglásukra. A zsákmányt –mely javarészt 40kg alatti növényevőkből áll - lopva közelítik meg 10–30 méterre, azután támadnak. A farkukat használják egyensúlyozásra, szükség esetén így éles kanyarokat is be tudnak venni. A hajsza gyakran kevesebb, mint egy percig tart, és ha a gepárd elszalasztja zsákmányát, inkább felhagy az üldözéssel.
A gepárd már régóta áll az ember szolgálatában, már az ókori egyiptomiak is tartották őket háziállatként: megszelídítették és vadászatra képezték ki őket. Ez a speciális vadászati mód az ókori perzsák körében is elterjedt és India-szerte is divatos volt. Később fejedelmi jelképpé vált, a mongol kánok előszeretettel tartották, de még a huszadik század indiai hercegei is előszeretettel vadásztak gepárddal.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.