
A nyolcvanezer lakossal, tarka házfalakkal, elképesztő hegycsúcsokkal, kristálytiszta tóval büszkélkedő Luzern hangulata azonnal magával ragadja az érkezőt. Az azonos nevű kanton székhelye történelmi látnivalóival és kulturális programjaival, illetve a közvetlen közelében magasodó Pilatus és Rigi hegyek túraútvonalaival egyszerre kínálja a városi nyaralás izgalmát és a természetközeli pihenés nyugalmát. Kettőssége miatt a turisták már az 1800-as évek közepén felfedezték a környéket, itt az ideje, hogy önök is megnézzék maguknak! Mi két éve jártunk erre, és azóta is visszavágyunk.
A város megismerését érdemes a pályaudvar modern épületénél kezdeni, vagyis inkább előtte, annál a falnál, ami az 1896-ban megépített, majd 1971-ben leégett nagyszerű elődjéből maradt. Ma közkedvelt találkozóhely, előtte a térkőben mókás minták találhatók. Innen csak pár lépés a KKL, vagyis a kulturális és kongresszusi központ közvetlenül a tóparton. A Jean Nouvel francia építész által tervezett többfunkciós épület hangsúlyos, modern formái, kiváló akusztikájú koncertterme, nyitott tetőterasza, és képeslap-ablakai miatt különleges. Ez utóbbi az jelenti, hogy ha eléjük állunk, a tó szemközti partjából, és az ott álló épületekből pont annyit enged látni, mintha egy jól eltalált képkivágású képeslapot néznénk.
A KKL központ után a város jelképe, a Kapellbrücke felé induljunk tovább! Bár 1993-ban itt is tűzvész pusztított, erre ma már csak a híd belső részén futó, háromszög alakú középkori festmények közötti hézagok emlékeztetnek. Szerencsére azért nem mindegyik veszett oda, így van miben gyönyörködni, ahogyan az óváros felé tartunk a hídon. A képek funkciója egyébként az volt, hogy a városba érkező vándorokkal, kereskedőkkel megismertesse a hely történetét. Maga a híd és a torony pedig a város védelmi vonalának részét képezte, ezért magasabbak a torony oldalán a korlátok. A hídon átsétálva a Kapellplatzon találtuk magunkat, ahol a színes szökőkút vizéből frissülhettünk fel. Ha erre járnak, hozzanak önök is poharat magukkal, a víz jéghideg és kristálytiszta, egyenesen a gleccserekből érkezik vezetékeken át a város kútjaiba.
Az óvárost érdemes keresztbe-kasul végigjárni, mindenfelé gyönyörűen festett házfalakat és cégéreket találunk. A pékek céhének családfájától kezdve, a házak történetén át, az ékszerész reklámjáig mindenféle falfestéseket láthatunk. Kedvencünk a patika épülete a Weinmarkton, ami azt hirdeti latinul: „szerelem ellen nincs orvosság". Érdemes a városházára is egy pillantást vetni, majd a következő hídon, a Seebrücke-n visszamenni a túloldalra. Itt egyrészt remekül lehet fotózkodni a Kapellebrückével, másrészt így a Jesuitenkirche, vagyis a jezsuiták templománál találjuk magunkat. Belülről nagyon érdekes, fehér-rózsaszín rokokó stílusban díszítették, az oszlopok pedig márvány híján műmárványból vannak, de ez semmit nem von le az értékéből – állítólag nehezebb megmunkálni és javítani, mint az eredetit. Nézzünk fel a mennyezetre, és keressük meg az elefántot, gepárdot, tevét ábrázoló festményt, melyet úgy festett a mester, hogy élőben sosem látott ilyen állatokat.
A templomtól a Theaterstrasse-n elindulva kisvártatva a Pilatusstrasse 10. alá, a Sammlung Rosengart épületéhez érünk. Eredetileg 1922-ben a Svájci Nemzeti Bank épületének készült, de Angela Rosengart műgyűjtő 1999-ben megvette, és itt helyezte el fantasztikus gyűjteményét. Picasso, Klee, Braque, Miró, Chagall, Monet műalkotásai hosszú órákra lekötik a látogatót. A mi kedvenceink a gyűjteményből Picasso privát fotói, amiket végignézegetve közelebb érezhetjük magunkhoz a művészt, mint valaha. A legviccesebb, amin Picasso bikaviadalt játszik egy kádban egy skorpióval – állítólag a kép készültekor azt mondta, még nem tudni, melyikük fog győzni.
Luzernben nem csak a zegzugos óvárosok, a modern épületek és a kulturális programok az érdekesek. A természeti környezet ugyanígy megér egy misét: hajózzunk egyet a Vierwaldstatti- tavon, vagy kiránduljunk fel a hegyekbe, hogy teljes legyen az élmény! Több gőzhajó is közlekedik a tavon, de a Saphir névre hallgató panorámahajóval is tehetünk egy emlékezetes kört. A hajókázás után mindenképp kiránduljunk fel a 2128 méter magas Pilatus hegyre, ahol a Pilatus-tó is található, amelyről azt tartották, hogy Pontius Pilatus nyugvóhelye, ezért a középkorban szigorúan tilos volt felmászni ide. Manapság a hegy két oldalról is megközelíthető. Az alpnachi oldalról a világ legmeredekebb fogaskerekű vasútja visz fel, a luzerni oldalról pedig egy Panorama-Gondelbahn, vagyis egy kabinos felvonó, és egy libegő.
Stílszerű szállás kirándulóknak
A luzerni pályaudvartól pár percnyire található Hotel Cascadában az is kedvet kap a kiránduláshoz, aki eredetileg csak városnézési célzattal érkezett ide. A szállodában ugyanis, ahogyan azt a neve is mutatja, minden a vízesésekről szól. A szobák különböző svájci vízesésekről kapták a nevüket, illetve azok képeivel dekorálták őket. Sőt, minden szoba íróasztalának fiókjában egy kódexnek is beillő méretű könyvet is találunk a helyi vízesésekről, amiben elolvashatjuk a legfontosabb információkat, és megismerhetjük a túraútvonalakat.
Pár éve mi is teszteltük ezt a helyet, szobánk nagyon modern, barna, vaj- és padlizsánszínű bútorokkal és textilekkel volt berendezve. Bár egyszemélyes szobát kaptunk, és az alapterülete nem volt túl nagy, a széles ágy, a világos és makulátlanul tiszta fürdőszoba, illetve a hangulatvilágítás miatt nagyon jól éreztük itt magunkat. A hotel Bolero névre hallgató étterem konyhája a tulaj spanyol felesége miatt mediterrán, finom tapasokat és halételeket kínálnak. A reggelinél is dominált a spanyolos jelleg, de azért rösztit és mini kolbászokat is lehet kóstolni a helyi konyha megismerésének jegyében.
Hasznos információk
A Svájci Idegenforgalmi Hivatal ingyenesen hívható száma: 00 800 100 200 30Cikkünk a Svájci Idegenforgalmi Hivatal támogatásával készült.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.