
Egy utazási iroda fizetésképtelensége sajnos nem ritka jelenség a turisztikai piacon, és az utasok számára komoly problémát jelenthet, különösen akkor, ha már befizették az utazás teljes vagy részleges díját. A közelmúltban egy komoly múlttal rendelkező, neves magyar utazási iroda, az UniTravel is fizetésképtelenné vált, amely alkalmat ad arra, hogy áttekintsük, milyen jogi és gyakorlati lehetőségek állnak az utasok rendelkezésére ilyen helyzetben.
A magyar jogszabályok — különösen a 213/1996. (XII.23.) Kormányrendelet — előírják, hogy az utazásszervezők kötelesek vagyoni biztosítékkal rendelkezni. Ez a biztosíték szolgál arra, hogy fizetésképtelenség esetén az utasok befizetett előlegei és részvételi díjai visszatérítésre kerüljenek, valamint hogy az úton lévő utasokat hazajuttassák. Amennyiben az utazási iroda nem képes vállalásait teljesíteni, a felügyeletet ellátó hatóság (például a Budapest Főváros Kormányhivatala) megállapítja a fizetésképtelenséget, és intézkedik a vagyoni biztosíték hozzáférhetővé tételéről.
A vagyoni biztosíték lehet biztosítási szerződés vagy bankgarancia, amelyet az utazási iroda köteles igazolni. Ennek célja, hogy a fizetésképtelenség bekövetkeztekor a biztosító vagy pénzintézet felelősséget vállaljon az utazási iroda helyett, és a befizetett összegeket visszatérítse az utasoknak a jogszabályban meghatározott mértékig. Ez a rendszer az Európai Unió 90/314/EGK irányelvén alapul, amely az utazók védelmét szolgálja.
Fontos azonban tudni, hogy a biztosítási összeg nem mindig fedezi a teljes kárt, különösen akkor, ha több utazási iroda egyszerre válik fizetésképtelenné, vagy ha a bejelentett kárigények összege meghaladja a biztosítékot. Ilyen esetben jogi úton lehet érvényesíteni további követeléseket, és a fogyasztóvédelmi hatóságok, illetve bíróságok is szerepet játszhatnak a károsultak védelmében.
Ezek a cikkek is érdekelhenek:
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.