Egy olasz kutatócsoport azt állítja, hogy hatalmas, „csigalépcsőkkel körülvett" függőleges aknákat és egy hatalmas mészkő platformot fedeztek fel a gízai piramis alatt, amely két hatalmas kamrát tartalmazott, csővezetékekre emlékeztető csatornákkal.
A sajtótájékoztatón a kutatók elmondták, hogy a platform alatt több mint 640 méterre a Hafre-piramis alatt, egy vízrendszert azonosítottak, és a föld alatti utak még mélyebbre vezethetnek a földbe.
A csapat radarimpulzusokat használt, hogy mélyen a talajban, a szerkezetek alatt nagy felbontású képeket hozzon létre, épp úgy, ahogy a szonárradart használják az óceán mélységének feltérképezésére.
Míg más szakértők „hamisnak" és „túlzottnak" minősítették a kutatócsoport állításait, a csapat úgy véli, hogy több mint 600 méter mélyen, a vízrendszer alatt „egy egész rejtett világ van, amely több szerkezetből áll"
"Amikor majd sikerül felnagyítani a képeket, kiderül, hogy valami olyasmi van alatta, ami csak egy igazi földalatti városként írható le" – mondta el Corrado Malanga, az olasz Pisai Egyetem munkatársa angolra fordított nyilatkozatában.
A tudósok, akiknek munkáját független kutatók még nem értékelték, arra is utaltak, hogy „Hafré piramisa feltáratlan titkokat rejthet, nevezetesen a legendás Feljegyzések Csarnokát".
A Hall of Records (Feljegyzések Csarnoka) egy legendás fogalom, amely gyakran kapcsolódik az ókori egyiptomi hagyományokhoz. Úgy gondolják, hogy ez egy rejtett kamra lehet a Nagy Piramis vagy a Szfinx alatt, amely hatalmas mennyiségű elveszett bölcsességet és tudást tartalmaz az ősi civilizációról.
Egy ősi könyvtár, melyet az amerikai Edgar Cayce, a New Age mozgalom előfutára szerint az Atlantiszról menekülők építettek, hogy megőrizzék tudásukat.
Lawrence Conyers professzor, a Denveri Egyetem régészettel foglalkozó radarszakértője a DailyMail.com-nak azt mondta, kizárt, hogy a technológia ilyen mélyen behatolhasson a föld alá, így a földalatti város gondolata "nagy túlzás".
Felvetette azonban, hogy elképzelhető, hogy a piramisok alatt kis építmények, például aknák és kamrák léteznek, mivel azok már a piramisok építése előtt is ott voltak, ugyanis a helyszín „különleges" volt az ókori emberek számára.
Kiemelte, hogy „a maják és az ókori Mezo-Amerika más népei gyakran építettek piramisokat a számukra szertartásos jelentőségű barlangok bejárataira".
A csapat a Hafré-piramisra összpontosított, amely a gízai komplexum három piramisának középső építménye. A másik kettő a Hufu- (a Nagy Piramis) és a Menkaure-piramis.
A feltételezések szerint mindhárom 4500 évvel ezelőtt épült. Egy sziklás fennsíkon magasodnk a Nílus folyó nyugati partján Észak-Egyiptomban, és egy-egy fáraó tiszteletére építették őket.
A Hafré alatt azonosított függőleges aknák körülbelül 10-12 méter átmérőjűek voltak, és legalább 650 méter mélységben helyezkedtek el. A csapat elképzelése szerint a szerkezetek arra szolgáltak, hogy alátámasszák a piramist.
„Számításokat végeztünk, és arra a következtetésre jutottunk, hogy a Hafré-piramis hihetetlenül nehéz, és ahhoz, hogy megálljon, szilárd alapra van szüksége. Ellenkező esetben el fog süllyedni – mondta Malanga.
Nicole Ciccolo, a projekt szóvivője azt is megjegyezte, hogy a hengeres szerkezetek „hozzáférési pontként szolgálnak ehhez a földalatti rendszerhez".
Az aknák alatt a csapat két hatalmas négyszögletes burkolatot azonosított, amelyek mindegyike körülbelül 80 méter oldalanként. A kutatók szerint ezeknek a burkolatoknak mindegyike négy tengelyt tartalmaz, amelyek lefelé ereszkednek.
Az eligazítás során a csapat bemutatott egy képet, amelyet az impulzusok hoztak létre, amelyek a felszínen a Hafré-piramist örökítették meg a tengelyekkel együtt.
A képen „egy összetett, világító szerkezet" is szerepelt „határozott rezgésekkel", amely szerintük egy „valódi földalatti város".
"A földfelszín alatti hatalmas kamrák létezése, amelyek mérete a piramisokéhoz hasonlítható, rendkívül szoros összefüggést mutat a legendás Amenti-csarnokok között" - mondta Ciccolo.
Malanga és Biondi 2022 októberében egy lektorált cikket publikált a Remote Sensing tudományos folyóiratban, amely rejtett szobákat és rámpákat talált a Hafré belsejében, valamint bizonyítékot a piramis alapja közelében lévő hő anomáliára.
Az új tanulmány hasonló technológiát használt, de felhasználta a Föld körül keringő műholdakat is.
A sajtótájékoztatón a csapat elmagyarázta, hogy radarjeleket küldtek két, a Föld felett körülbelül 675 kilométerre elhelyezkedő műholdról a Hafré-piramisba, lehetővé téve számukra, hogy elemezzék, miként verték vissza a jeleket, melyeket ezután hanghullámokká alakították, hogy „átlássanak" a szilárd kövön. Ez a módszer segített feltérképezni a rejtett földalatti építményeket 3D-ben.
A leolvasások teljesen következetesek voltak, kizárva a hangvisszaverődések miatti félreértelmezés lehetőségét" – mondta Malanga.
"Mivel minden műhold más-más szögből figyel, az eredményeknek egyeznie kell ahhoz, hogy megbízhatónak tekintsük az adatokat" - tette hozzá. "Ha valami megjelenik az egyik műhold pásztázásában, de a másiké nem, akkor tudjuk, hogy hamis jelről van szó."
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.