Az utazás segíthet leküzdeni az öregedés jeleit is, mutatjuk, hogyan

entrópia
PUBLIKÁLÁS: 2024. szeptember 27. 05:30
Egy interdiszciplináris tanulmány először alkalmazta az entrópia elméletét a turizmusra, és megállapította, hogy az utazás pozitív egészségügyi előnyökkel járhat, beleértve az öregedés jeleinek lassítását. Tehát, az utazás segíthet leküzdeni az öregedés jeleit is.
Az utazás segíthet leküzdeni az öregedés jeleit is - illusztráció Forrás: Shutterstock/ Rido/Shutterstock

Az utazás a megoldás, amely segíthet leküzdeni az öregedés jeleit a az Edith Cowan Egyetem (ECU) kutatói szerint

Az entrópia perspektívája azt sugallja, hogy a turizmus entrópiaváltozásokat indíthat el, ahol a pozitív tapasztalatok mérsékelhetik az entrópia növekedését és javíthatják az egészséget, míg a negatív tapasztalatok hozzájárulhatnak az entrópia növekedéséhez és veszélyeztethetik az egészséget.

- mondta Fangli Hu, az ECU PhD-jelöltje.

Dr. Hu megjegyezte, hogy a pozitív utazási élmények javíthatják az egyének fizikai és mentális jólétét az új környezetnek való kitettség, a fizikai tevékenységekben való részvétel és a szociális interakció, valamint a pozitív érzelmek előmozdítása révén. Ezeket a lehetséges előnyöket olyan gyakorlatok is elismerték, mint a wellness-turizmus, az egészségturizmus és a jógaturizmus.

A turizmus nem csak a szabadidő eltöltéséről és a kikapcsolódásról szól. Hozzájárulhat az emberek testi és lelki egészségéhez is" - tette hozzá dr. Hu.

Utazási terápia: Az óra lassítása

Az utazási terápia úttörő egészségügyi beavatkozásként szolgálhat, ha entrópialencsén keresztül nézzük. A környezet egyik fontos aspektusaként a pozitív utazási tapasztalatok segíthetik a szervezetet az alacsony entrópiás állapot fenntartásában a négy fő rendszerének modulálásával.

A turizmus jellemzően új környezetnek és pihentető tevékenységeknek teszi ki az embereket, az újszerű környezet pedig stimulálhatja a stresszre adott válaszokat és növelheti az anyagcsere sebességét,

pozitívan befolyásolva az anyagcsere-tevékenységeket és a szervezet önszerveződő képességeit. Ezek az összefüggések adaptív immunrendszeri választ is kiválthatnak.

Az utazás minden szervünkre pozitív hatást fejt ki - illusztráció Forrás: Shutterstock/Setiono Joko Purwanto

Felgyorsul az anyagcsere

Dr. Hu elmondta, hogy ez a reakció javítja a szervezet azon képességét, hogy észlelje és védekezzen a külső fenyegetések ellen.

„Leegyszerűsítve, az önvédelmi rendszer ellenállóbbá válik. A szövetek helyreállítását és regenerációját elősegítő hormonok felszabadulhatnak, és elősegíthetik az öngyógyító rendszer működését.

A szabadidős utazás segíthet enyhíteni a krónikus stresszt, tompíthatja az immunrendszer túlzott aktiválódását, és ösztönözheti az önvédelmi rendszer normális működését.

A kikapcsolódás potenciálisan oldja a feszültséget és a fáradtságot az izmokban és az ízületekben. Ez a megkönnyebbülés segít fenntartani a szervezet anyagcsere-egyensúlyát és növeli a kopásgátló rendszer hatékonyságát, így a szervek és szövetek alacsony entrópiás állapotban maradhatnak" – magyarázta dr. Hu.

Az utazás olyan fizikai tevékenységeket foglal magában, mint a túrázás, hegymászás, gyaloglás és kerékpározás. A fizikai megerőltetés felgyorsíthatja az anyagcserét, az energiafelhasználást és az anyagcserét, amelyek mind hozzájárulnak az önszervező rendszerek koordinálásához.

Javul az immunrendszer működése

„Az ezekben a tevékenységekben való részvétel erősítheti a szervezet immunműködését és önvédelmi képességeit, erősítve a külső kockázatokkal szembeni ellenálló képességét. A testmozgás javíthatja a vérkeringést, felgyorsíthatja a tápanyagszállítást, és elősegítheti a salakanyagok eltávolítását az aktív öngyógyító rendszer együttes fenntartása érdekében. A mérsékelt testmozgás jótékony hatással van a csontokra, az izmokra és az ízületekre, amellett, hogy támogatja a test kopásgátló rendszerét" – mondta dr. Hu.

Megéri utazni az egészségünk miatt is - illusztráció Forrás: Shutterstock

Van negatív oldala is az utazásnak

A másik oldalon a kutatás rámutatott arra, hogy a turisták olyan kihívásokkal nézhetnek szembe, mint a fertőző betegségek, balesetek, sérülések, erőszak, víz- és élelmiszerbiztonsági problémák, valamint a nem megfelelő turisztikai szerepvállalással kapcsolatos aggodalmak.

„Megfordítva, a turizmus magában foglalhat negatív tapasztalatokat, amelyek potenciálisan egészségügyi problémákhoz vezethetnek, párhuzamosan az entrópia növekedését elősegítő folyamattal. Ennek kiemelkedő példája a COVID-19 közegészségügyi válsága."

Az entrópianövelés elve: Újszerű nézet arról, hogy a turizmus hogyan befolyásolja az emberi egészséget az év elején a Journal of Travel Researchben jelent meg, írja az Edith Cowan Egyetem (ECU) honlapja.

Ha fiatalító utazásra mennél, Bhutan tökéletes választás lehet:

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.