Az új koronavírus-járvány rendkívül erőteljes terjedése miatt hétfőtől zárlatot rendelnek el Olaszországban Szardínia és Szicília szigetét kivéve. A járványhelyzetet felügyelő egészségügyi bizottságtól (Cts) szolgáltatott adatok szerint a kór terjedését mutató reprodukciós ráta az egész országban jóval túllépte a veszélyességi küszöbnek tartott egyes értéket - adja hírül az MTI.
Az október végétől bevezetett, színekkel jelölt veszélyességi fokozatok alapján március 15-től Olaszország majdnem egészét le kell zárni. Vörös, vagyis teljesen lezárt térségbe lép át Lombardia, Piemont, Emilia Romagna, Friuli Venezia Giulia, Trentino Alto Adige és Marche tartomány. Vörös zónának számít a már korábban lezárt Molise, Basilicata és Campania tartomány, valamint Umbria és Abruzzo nagy része. Zárlat alá kerülhet Lazio és Calabria is, melyek eddig alacsonyan veszélyes térségnek számítottak, a járványgörbe azonban ott is erőteljesen felfele ugrott az utóbbi napokban.
A zárlat a vendéglátás és a kereskedelem leállítását jelenti, kivéve az élelmiszerboltokat és más alapvető cikkeket áruló üzleteket, az iskolák ismét átállnak távoktatásra, tilos a városok, települések közötti közlekedés, és a lakóhelyet is csak engedéllyel lehet elhagyni. Szakértők rámutattak, hogy kritikus helyzet az ország északi térségében alakult ki, amiként ez tavaly márciusban a járvány első hullámában történt. Sárga színű, vagyis alacsonyan veszélyes régió egyedül Szicília maradhat. A két hete fehér zónának számító Szardínia szigetén újból szigoríthatnak a vendéglátás ismételt zárásával.
A sajtónak nyilatkozó szakértők és tartományi vezetők biztosra vették a teljes zárlat elrendelését, a kormány pénteken jelenti be végleges döntését a karantén mértékét, ezt megelőzve a régiók egymás után önállóan szigorítják a járványkorlátozásokat. Az északnyugat-olaszországi Piemont egészségügyi hatóságai szerda estétől felfüggesztették a nem Covid-19 betegek kórházi fogadását. Kivételt az életmentő és onkológiai kezelések képviselnek. Az intézkedéssel a jelenlegi húszról negyven százalékra tudják emelni a Covid-19 betegeknek fenntartott kórházi ágyak arányát.
A vírusmutációk okozta harmadik járványhullámban a kórházak telítettsége az ország minden tartományában ismét átlépte a kritikus küszöbnek tartott harminc százalékos átlagot. Molise régióban a kórházi telítettség elérte a 67 százalékot, Umbriában az 57 százalékot, Lombardiában a 43 százalékot. Utóbbiban az intenzív osztályokon kezeltek száma folyamatosan emelkedik a tavaly márciusi helyzetet idézve, amikor az ágyszámot majdnem háromszorosára kellett növelni. Nyomás nehezedik Bologna kórházaira is, ahonnan "az első hullámban sem látott" állapotokat jelentettek hangsúlyozva, hogy miközben tavaly ilyenkor a betegek életkora 64 és 74 év között mozgott, most 54 és 64 év közöttire süllyedt.
Campania tartományban csütörtöktől teljesen lezárták a forgalmasabb tereket, parkokat, kerteket és a tengerparti sétányokat is. A régió hétfőtől zárlat alatt van, de az utcai sétálás eddig nem volt tiltott.
A naponta szűrt betegek száma ismét megközelítette a harmincezret, csütörtökön 373-an haltak meg és a halottak száma elérte a 101 184-t, az aktív betegek száma pedig ismét elérte a félmilliót. A beoltottak száma túllépte a hatmilliót.
Bulgáriában csütörtökön ismét megszigorították a koronavírus-járvány miatt bevezetett egészségügyi óvintézkedéseket a fertőzöttek számának rohamos emelkedése miatt. Venciszlav Mutafcsijszki, a járvány elleni fellépésért felelős operatív törzs vezetője szerint péntektől az ország 28 régiójából 16-ban, ezen belül a fővárosban, Szófiában is távoktatásra térnek át a közép- és felsőfokú tanintézetekben. A bevásárlóközpontokban többhelyütt csak az élelmiszerboltok és a gyógyszertárak tarthatnak nyitva. A konferenciákat és egyéb rendezvényeket nem engedélyezik.
Az ország délkeleti részén az utóbbi egy hétben csütörtöki adatok szerint 395 volt a 100 ezer emberre jutó új fertőzöttek száma. "Az utóbbi legalább két hétben hatványozottan növekedett az esetszám" - hangsúlyozta Mutafcsijszki. A szakértő mindezt a koronavírus korábbi változatánál jóval fertőzőbb brit mutációjának terjedésével magyarázta. A 6,9 millió lakosú országban eddig 38 531 koronavírus-fertőzöttet azonosítottak, akik közül csaknem 11 ezren hunytak el a kórban. Bulgáriában az oltási kampány kezdete óta 309 ezer adag vakcinát adtak be.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.