60 évvel ezelőtti atomkísérlet radioaktív pora kísérti a franciákat

radioaktív szennyezés
PUBLIKÁLÁS: 2021. március 08. 13:44

Február végén a Szaharából származó sivatag port fújt a szél Spanyolország, Franciaország, az Egyesült Királyság és Írország fölé. A részecskék amellett, hogy aranyszínűre festették az esti égboltot, enyhe, egészségre nem veszélyes, de mérhető sugárzással rendelkeztek. A francia Acro radioaktivitás-mérő civil szervezet szerint ez az enyha radioaktivitás még Franciaország hidegháborús atomkísérleteiből származhat - derül ki az iflscience.com cikkéből.

Apokaliptikus hangulatba vonta a nizzai riviérát a porfelhő Forrás: AFP/Valery Hache

Franciaország az első légköri nukleáris tesztet 1960. február 13-án végezte „Gerboise Bleue" (kék sivatagi patkány) néven a Szahara algériai részén, ezt számos földalatti teszt követte, mely a régió lakóit és az itt állomásozó francia katonákat egyaránt sugárzásnak tette ki, a radioaktivitás nyomai pedig a mai napig tetten érhetők a sivatagokban.

A kutatók autók szélvédőiről vettek pormintákat, melyeket laboratóriumban elemeztek, ez pedig rávilágított a cézium-137 jelenlétére. Ez egy radioaktív izotóp, amely természetesen nem található meg a Szahara homokjában, és általában az urán-235 hasadásával keletkezik nukleáris fegyverekben.

"Ez a radioaktív szennyezés, amely még 60 évvel a robbantások után is és nagy távolságokban is megfigyelhető, emlékeztet bennünket a Szaharában még most is fennálló radioaktív szennyezés kérdésére" - áll a szervezet közleményében.

A Gerboise bleue-robbantás és az azt meglehetős közelségből néző közönség Forrás: Archive CEA/commons.wikimedia.org

Azonban nemcsak a Szaharai viseli a hidegháborús atomkísérletek következményeit. Becslések szerint 1945 és 1980 között az Egyesült Államok, a Szovjetunió, az Egyesült Királyság, Franciaország és Kína legalább 520 légköri atomtesztet hajtott végre, elérve a sztratoszférikus szintet is.

A bolygó egyik leginkább érintett területe a Bikini-atoll, ahol 1946 és 1958 között az Egyesült Államokban legalább 23 nukleáris kísérletet hajtott végre, köztük a Castle Bravo névre kereszteltet, mely a legerősebb termonukleáris fegyver, amelyet az USA valaha is tesztelt. A legújabb tanulmányok szerint ez a Csendes-óceán déli részén található trópusi szigetcsoport jelenleg is radioaktívabb, mint Csernobil.

A becslések szerint a közeli Marshall-szigetek 665 lakója jelentős sugárzásnak volt kitéve, és néhány évvel ezelőtt az ENSZ arra figyelmeztetett, hogy a Marshall-szigeteken található atomkoporsóból radioaktív folyadék szivároghat a Csendes-óceánba.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.