Megnyitották a Fény Évének hazai programsorozatát

MTA
PUBLIKÁLÁS: 2015. február 19. 15:57
Megnyitották a Fény Évének hazai programsorozatát

Az ENSZ Közgyűlése 2013. december 20-án határozott arról, hogy 2015 a fény és a fényalapú technológiák nemzetközi éve lesz. A hazai programsorozat megnyitóját csütörtökön tartották a Magyar Tudományos Akadémia székházában – adta hírül az MTI.

2013. december 20-án az ENSZ-közgyűlés 68. ülésszaka 2015-öt a fény és a fényalapú technológiák nemzetközi évévé nyilvánította. A nemzetközi év alprogramjaként a Nemzetközi Csillagászati Unió (IAU) meghirdette A kozmikus fény évét is.

A Fény Nemzetközi Évének nyitóünnepségét 2015. január 19-én és 20-án rendezték az UNESCO párizsi központjában.

A világév révén minél szélesebb körben szeretnék tudatosítani a fény és a fényalapú technológiák fontosságát. A programok négy fő téma: a fény tudománya, a fényalapú technológiák, a fény és a természet, valamint a fény és a kultúra köré szerveződnek.

Kapcsolódó rendezvényekre közel száz országban kerül sor. A hazai események koordinátora a Magyar Tudományos Akadémia által felkért tudósokból, kutatókból, művészekből és tanárokból álló 26 fős programbizottság, amelynek vezetője Kroó Norbert akadémikus.

A kínálatot fényinstallációk, kiállítások, szimpóziumok, irodalmi estek, vetélkedők, tudományos ismeretterjesztő előadások színesítik azzal a céllal, hogy a magyar közvélemény előtt népszerűsítsék a természettudományokat és a fénnyel kapcsolatos hazai kutatásokat.

Kevesen tudják, hogy a világ első fényerős portréobjektíve, a Petzvál-lencse magyar találmány. A holográfiát 1947-ben találta fel Gábor Dénes, aki 1971-ben Nobel-díjat is kapott. A Központi Fizikai Kutatóintézet (KFKI) világhírű optikai kutatásai során korán születtek meg a magyar lézerek. A szegedi attoszekundumos lézer kutatóközpont (ELI-ALPS) első ötlete a világot egy évtizeddel megelőzve Magyarországon fogalmazódott meg.

Az MTA idei közgyűlésének ünnepi ülésén kiemelt programpontként a fény lesz a hagyományos tudományos előadás témája. A világ legrangosabb tudománypolitikai találkozóján, a novemberi budapesti tudományos világfórumon is külön szekciót szentelnek a fénynek.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.