A gazdag emberek 5 pszichológiai trükkje, amivel bárkit meggyőznek

tippek-trükkök
PUBLIKÁLÁS: 2025. július 17. 08:15
Észre sem veszed, de már helyeselsz, megvetted, aláírtad. Ezeket a pszichológiai trükköket neked is ismerned kell, ha jót akarsz magadnak

Pszichológiai trükköket, befolyásolást mindenki alkalmaz. Csak nem mindenki tudatosan teszi.

pszichológiai trükk, meggyőzés, manipuláció, befolyásolás
5 pszichológiai trükk, amivel bárkit meggyőzhetsz
Fotó: NDanko /  Shutterstock 

A pszichológiai befolyásolás nem jelent minden esetben átverést vagy rossz értelemben vett manipulációt, inkább csak a tudatos kommunikációt, meggyőzés- és érveléstechnikát. Ráadásul nemcsak a szavaid, de testbeszéded, az időzítésed is nagy szerepet játszik abban, milyen, és mekkora hatást keltesz a beszédpartneredben. 

A sikeres és gazdag emberek jól ismerik ezeket a pszichológiai trükköket. Ha üzletről vagy tárgyalásról van szó, nemcsak abban segít nekik, hogy a saját érdeküket érvényesítsék, de egy védőháló is az ellenféllel szemben: ha ismered a trükköt, nehezebben dőlsz be neki. Aki nem tudja, az hátrányból indul.

Pszichológiai trükkök, amikkel bárkit képes leszel meggyőzni

Ezeket a trükköket azonban bárki megtanulhatja. Nem pénz kell hozzá, és nem is elit klubokban tanítják őket. 

Nézd meg mik ezek, és tanuld meg használni: egy állásinterjún, egy tárgyaláson, vagy bármilyen vitás helyzetben.

érvelés, sikeres emberek, pszichológiai trükk, meggyőzés, manipuláció, befolyásolás
A sikeres emberek 5 aranyat érő technikája
Fotó: Spencer_Whalen /  GettyImages
  1. A kontraszt elve
    Ez a pszichológiai trükk a befolyásolás alapköve, és tuti, hogy te is bedőltél már neki. Talán nem is egyszer. 
    A módszer lényege, hogy szembejön veled egy méregdrága ajánlat, amiről azt gondolod nem éri meg, lehetetlen, hogy elfogadd. De ekkor következik a csavar; mutatnak egy másik ajánlatot, alternatívát is, ami kevésbé elrugaszkodott, és az első lehetőség mellett, ez szupernek, elszalaszthatatlannak tűnik. 
    Pedig ez a megállapítás már nem objektív. Egy impulzív összehasonlításon alapul csak, de te mégis megkönnyebbülten fogadod el, hiszen a kontraszt hatására a 2. lehetőség szinte ajándéknak tűnik. 
  2. A csend ereje 
    Ez a pszichológiai trükk brutálisan egyszerű, és pont ettől olyan hatásos. 
    A profik gyakran használnak az érvelés közben hosszabb szüneteket, csendeket, és nem töltik ki minden másodpercét a beszélgetésnek, még akkor is, ha náluk van a labda. A vitapartner (ha zöldülő főleg) zavarba ejtik a kényelmetlen szünetek. 
    A csenddel való meggyőzés egy igazi pszichológiai mesterfogás, mert hatására a másik fél magyarázkodni kezd vagy túlságosan engedékennyé válik. 
  3. Az elköteleződés csapdája 
    Ha egyszer már kimondtál valamit, az agyad utálja visszavonni, és ezt a sikeres emberek pontosan tudják. Elég csak annyi, hogy „igen, érdekel”. Épp ezért kezdenek kisebb, megfoghatatlanabb, ártatlanabb ígéretekkel. „Ugye te is nyitott vagy az új lehetőségekre?” – és te máris a zsebükben vagy.  
    A meggyőzés kulcsa ennél a módszernél abban rejlik, hogy utálunk ellentmondani saját magunknak, így a bármiféle korai apró beleegyezés képes nagy döntések felé sodorni minket.   
  4. A „társas bizonyíték” 
    Egyszerűen, ha tudjuk, hogy más emberek is ezt csinálják vagy azt veszik, akkor kevésbé kérdőjelezzük meg a döntésünket. Ezt a sikeres emberek pontosan tudják, és előszeretettel dörgölik az orrunk alá olyan megszólalásokkal, mint például: „a legtöbb partnerem ezt választotta”.  
    Azért működik, mert egyszerűen így van huzalozva az agyunk. Ami a többség szerint jó vagy rossz, az valószínűleg úgy is van. Ezért a sok véleményablak a webáruházakban, és ezért a rengeteg influenszer marketing is. Valójában egy stratégiai marketingfogást érzékelünk bizalomnak. 
  5. A meggyőző hiány 
    „Igyekezz: már csak néhány darab maradt!” – ismerős, ugye? Az egyik legerősebb befolyásolási eszközzel állsz szemben ilyenkor: a szűkösség illúziójával. Mert ha valamiből kevés van, az azonnal értékesebbnek tűnik. 
    Annyira hatásos, hogy még azok is könnyen bedőlnek ennek a manipulációs technikának, akik ismerik, mert elveszi a lehetőségét annak, hogy hosszabb ideig mérlegeld mit szeretnél, és meggyorsítja a döntéshozatalt. 

Most már te is tudod, hogy mi történik: a játék nem mindig tisztességes – de az, aki ismeri a szabályokat, nem lesz már áldozat.

Még több pszichológiai trükk, amivel felismerheted mi a célja a másiknak:

 

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.