A rák nem válogat - Miért lesznek daganatosak a gyermekek?

betegség
PUBLIKÁLÁS: 2025. május 26. 09:50
A tumoros betegségekről gyakran úgy gondolkodunk, mint a felnőttek, idősebb korosztály problémájáról, pedig a gyermekkori daganatok valós, súlyos, bár ritkább veszélyt jelentenek. A Daganatokról őszintén vodcast legutóbbi adásában Pintér Lajos genetikus beszél arról is, hogyan alakulhat ki rák már fiatal korban, milyen szerepe van ebben a genetikának, és hogyan csökkenthetjük a kockázatot már a fogantatás pillanatától.

Gyermekkori rák: nem csak sorscsapás, hanem felismerhető kockázat

Sokan úgy vélik, hogy a daganatos betegségek kizárólag a felnőttkor problémái – de sajnos a statisztikák és a klinikai tapasztalatok mást mutatnak. Bár a gyermekkori rák ritkább, mégis különösen tragikus és nehéz terhet ró az érintett családokra. A kisgyermekeknél diagnosztizált daganatok hátterében leggyakrabban öröklött genetikai elváltozások állnak, vagy fejlődési rendellenességek, amelyek még a magzati korban keletkeznek. Pintér Lajos, a European Life Technologies genetikusa szerint fontos felismerni, hogy a rákhoz vezető lépések már az anyaméhben is elkezdődhetnek. Ha az anya a terhesség alatt káros anyagokat – például alkoholt, kátrányt vagy légszennyező anyagokat – visz be a szervezetébe, ezek akár a magzat DNS-ét is károsíthatják. Mivel a magzat és az újszülött szervezete gyorsan fejlődik, a hibák sejtosztódás közben könnyebben rögzülnek, így a daganatképződés esélye jóval nagyobb. A gyermekkori daganatok másik veszélye, hogy az immunrendszerük még nem elég fejlett ahhoz, hogy hatékonyan felismerje és megsemmisítse a rendellenesen viselkedő sejteket. Míg a felnőtteknél az immunrendszer képes „elkapni” a legtöbb hibás sejtet, a gyerekeknél ez a védelmi vonal gyakran gyengébb.

A genetika és a környezet kölcsönhatása

Pintér Lajos szerint a genetika önmagában nem sorscsapás. Egy gyermek örökölhet ugyan hajlamosító tényezőket, de a környezeti hatások, valamint a szülők döntései legalább ilyen erősen befolyásolják, hogy ezek az adottságok aktiválódnak-e. Az egészségtudatos életmód már a várandósság előtt és alatt is sokat számít. Zéró tolerancia kell az alkohollal, dohányzással és más mérgező anyagokkal szemben – nemcsak az anya, hanem a gyermek egészségének védelmében is. A gyermekkori daganatoknál az idő kritikus tényező. Mivel a sejtek gyorsan osztódnak, a rák is gyorsabban fejlődhet, de ha korán felismerik, a gyógyulási esélyek rendkívül jók lehetnek. Ehhez egyre korszerűbb diagnosztikai módszerek állnak rendelkezésre. 

Üzenet a szülőknek: amit megtehetsz, tedd meg most

Nem az a fontos, hogy mit öröklünk, hanem hogy mit kezdünk vele

– hangsúlyozza Pintér Lajos. A gyermekek még nem dönthetnek saját életmódjukról, így a felelősség a felnőtteké. Ha egy családban halmozottan előfordult daganatos megbetegedés, érdemes genetikai tanácsadást kérni, és fokozott figyelmet fordítani a megelőzésre, életmódra és a szűrésekre.

A gyermekkori rák megelőzésének első lépései már a szülők döntéseiben kezdődnek – mert a tudás, az odafigyelés és az időben történő cselekvés életet menthet.

Pintér Lajos hangsúlyozta: szegedi kutatókkal évek óta dolgozik olyan folyadék biopsziás megoldásokon, amelyek prevenciós és monitoring célokat is szolgálnak a rák kapcsán, azaz egyszerű mintavételt biztosítanak vizeletből vagy vérből. Ezek a fejlett módszerek segíthetnek gyorsabban és pontosabban meghatározni a daganatok jelenlétét az emberi szervezetben.

A Daganatokről őszintén vodcast legújabb adása itt meg is tekinthető: 

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.