Test és lélek

Tíz dolog, amit a leanderről tudni érdemes

Bors

Létrehozva: 2015.07.21.

A mediterrán kertek virágos cserjéje nem hiányozhat a magyar teraszokról sem. Hogy hosszan gyönyörködhessünk benne, alapfeltétel a sok víz és a kártevők elleni védekezés.

1. A leander rengeteg vizet igényel, melegebb napokon akár 15–20 litert is elpárologtat. Ha kevés vizet kap, ledobja a leveleit, ezért akár naponta kétszer is öntözzük.

2. Hetente egyszer öntözzük meg leanderünket speciális leander- vagy citrustápoldattal!

3. A leander leggyakoribb kártevői a tetvek, jelenlétüket a levelek fonákján apró, kerek foltok jelzik, de takácsatkák is megtámadhatják. A kártevők ellen többször permetezéssel (pl. Mospilan vagy Actara szerrel) védekezhetünk. Ha a növényünk erősen fertőzött, a permetezést 2–3 alkalommal, 4–5 naponta ismételjük meg!

4. Ha a levélhónaljakban vagy a virágszirmokon csúnya barna foltokat látunk, az gombás rothadásra utalhat, amely hosszan tartó hűvös, csapadékos időben, vagy huzamosabb ideig árnyékban tartott leandernél alakulhat ki. Ilyenkor a beteg részeket távolítsuk el és a növényt vigyük meleg, napos helyre!

5. Ha a leander kinőtte a cserepét, azaz a gyökerei már nagyon átszőtték a földjét, ültessük át nagyobb edénybe, tápanyagdús virágföldbe (amelyhez esetleg kevés agyagot és szemcsés homokot keverünk). Ha ezt elmulasztjuk, a növény gyengén fejlődik és virágzik, felkopaszodik, a levele megsárgul.

6. A cserepes leandert a kaspóval együtt a földbe is süllyeszthetjük, így elkerülhetjük a gyökérzet túlzott felmelegedését és lassabban szárad ki a földje is.

7. Ősszel, az első fagyok előtt vigyük be a leandert telelni. Az ideális számára ehhez az 5–7 fokos hőmérséklet; a túl meleg helyen történő teleltetéskor könnyen megtámadják a kártevők. A nyugalmi időszakban drasztikusan csökkentsük az öntözést, hetente-másfél hetente bőven elegendő meglocsolni. Télen a tápoldatozást is szüneteltessük.

8. Tavasszal célszerű a leander hajtásait visszavágni, hogy az új hajtások bőségesen virágozzanak. A legjobb, ha úgynevezett harmadoló metszést végzünk, azaz minden második oldalhajtást erőteljesebben az egyharmadára, a többit pedig a kétharmadára vágjuk vissza.

9. A leander könnyen szaporítható, a legegyszerűbben dugványozással; erre az augusztus az ideális időpont. Az 5–7 leveles dugványt meleg helyen, vízben gyökereztessük, majd – 6–8 hét után – ültessük kerti föld és komposzt 1:1 arányú keverékébe!

10. Az elnyílt virágokat rendszeresen vágjuk le (szárastól), ezzel újabb virágzásra serkentjük a növényt.

A további tartalomból:

A kiságytól az iskoláig
10 gyerekszobatipp

Így lesz rendes a lakás
Szép környezet hosszú távon

Öntözési kisokos
Árasztva, zuhanyozva, csepegtetve

Ikonikus bútorok
Nem fog rajtuk az idő

Ha több kell az átlagosnál! Keresse a Borsot a Magazinokkal!

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek