Test és lélek

Rabszolga szült gyereket az amerikai elnöknek

Bors

Létrehozva: 2014.02.22.

Kétszáz évig, ha nem is tabu, de kerülendő téma volt Thomas Jefferson amerikai elnök és Sally Hemings, a negyedrészt színes bőrű rabszolga kapcsolata. Pedig viszonyuk közel negyven évig tartott.

Az Egyesült Államok harmadik elnöke sa­ját, harminc évvel fiatalabb rabszolgájával folytatott viszonyt harmincnyolc éven át. Pikáns ízt kölcsönzött a kapcsolatnak, hogy Sally édesanyja Jefferson apósának az ágyasa volt, vagyis a negyedrészben afrikai származású lány az 1802-ben megválasztott elnök fiatalon meghalt feleségének volt a féltestvére. Jefferson az általa megszövegezett Amerikai Függetlenségi Nyilatkozatban liberális elveket hirdetett, virginiai birtokain mégis majd’ kétszáz fekete rabszolgát dolgoztatott. Úgy tűn­het, hogy ehhez képest ártatlan hétvégi hancúrozás volt John Fitzgerald Kennedy és Marilyn Monroe vagy Bill Clinton és Monica Lewinsky románca, a valóság azonban az, hogy Jefferson tényleg szerette Sallyt.

A gazdag virginiai földbirtokos és a tini rabszolgalány 1787-ben került közelebbi kapcsoltba, amikor Jefferson az Egyesült Államok franciaországi nagyköveteként Párizsba utazott. A 14 éves Sally gazdája fiatalabbik lányát, Maryt kísérte el a tengerentúlra. A világosbarna bőrű szépségről feltűnően nagylelkűen gondoskodott Jefferson. Taníttatta, ajándékokkal halmozta el, és még arra is ügyelt, hogy megismertesse vele a színes francia kulturális életet. Sally és fivére, James – aki a nagykövet szakácsa volt –, élvezte a párizsi életet, hiszen ott – Amerikával ellentétben – szabadon élhettek, így a szolgálólány hamar a gáláns úr karjaiba omlott.

Másfél éves külszolgálat után azonban Jeffersont hazarendelték. A lány már terhes volt, de nem akart rabszolgaként hazatérni, megszokta a szabad párizsi életet. Végül mégis beadta a derekát, miután Jefferson megesküdött, hogy gyermekeit 21 éves korukban felszabadítja a rabszolgasorsból.ű

Ezt az ígéretét beváltotta – lányuk, Harriet volt az egyetlen nő, akit valaha felszabadított –, ám Sally az elnök 1826-os haláláig a birtokon élt, jogilag rabszolgaként. Ekkor Jefferson törvényes lánya, Martha Randolph papíron nem szabadította fel, de lényegét tekintve szabadságot adott neki, és lehetővé tette, hogy két kisfiával együtt a birtokhoz közeli charlottesville-i házban éljen egészen 1835-ben bekövetkezett haláláig.

A titkolt kapcsolatból hat gyermek született, négyen – Beverly, Harriet, Madison és Eston – érték meg a felnőttkort, de csak a hatodik, Madison jelentette ki 1873-ban, hogy az elnök az ő és testvérei apja. A féligazságokon alapuló történet 1998-ban nyert bizonyosságot, amikor a DNS-vizsgálatok be­bizonyították, hogy valóban Jefferson volt rabszolgája utolsó gyermeké­nek apja, és alighanem a többinek is. A vizsgálatok során a Jefferson család férfiágának DNS-eit hasonlították össze azokkal a mintákkal, amelyeket Sally legkisebb fia, Eston Hemings leszármazottaitól gyűjtöttek.

A történetből Sally Hemings: Egy amerikai botrány krónikája címmel filmet készítettek 2000-ben. 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek