Lehet, hogy a jövőben tudják már gyógyítani az agyi stroke-ot kapott betegeket, vagyis a károsodás úgy tűnik, nem visszafordíthatatlan.
2006-ban hatalmas visszhangja volt a bejelentésnek, miszerint 12 hetes korukban elvetélt vagy elhajtott magzatokból orvosi célra őssejteket nyertek ki egy amerikai kutatócég szakemberei. Dr. Eric Miljan, a kísérleteket vezető orvos beszámolt arról, hogy megindultak a patkánykísérletek, amelyek során elsősorban az agyi infarktus gyógyítására fókuszálnak.
Egyúttal engedélyért folyamodtak az illetékes hatóságokhoz, hogy elindíthassák az eljárás emberi kipróbálását. „Ez egy visszataszító és elfogadhatatlan út, amely felér a magzati kannibalizmussal” – fakadt ki ekkor John Smeaton, egy, a megfogant gyermekek védelméért küzdő szervezet elnöke.
Ám a szellemet már nem lehetett visszatuszkolni a palackba: hét évvel az eljárás bejelentése után a BBC beszámolója szerint immár az első stroke-os betegeknél alkalmazták is ezt a speciális őssejtbeavatkozást.
„A magzatokból kinyert őssejtek beadása után kilencből öt betegnél tapasztalható volt szemmel látható javulás; mindez azt bizonyítja, hogy az agyi infarktus során nem feltétlenül történik visszafordíthatatlan károsodás” – értékelte az eddigi eredményeket Keith Muir, a Glasgow Egyetem professzora, majd hozzátette: az egész folyamat rendkívül kényes, és rengeteg etikai, valamint orvosi kérdést vet fel.
A kutatás vezetői megesküsznek rá, hogy a folyamat kontroll alatt tartható; azaz az orvosok képesek irányítani az agysejtek reprodukálására „betanított” őssejtek tevékenységét. Rendkívül veszélyes terep ez, hiszen ha az agyban esetleg már a beavatkozás előtt kialakulna rákos elváltozás, akkor az őssejtek esetleg éppen a daganatos sejteket bírhatják rá a fejlődésre.
Az eredmények annyira frissek, hogy azok részleteiről az orvosok a jövő héten, egy londoni konferencián számolnak majd be először. A stroke-os betegeknek halovány reménysugár – a magzati őssejtek felhasználást ellenzőknek fekete posztó. Az általános bevezetésig nagy harc várható.