Test és lélek

Dühöngés helyett meditáljon a trolin!

Bors

Létrehozva: 2013.05.10.

Trolibusz, metró, villamos, távolsági busz, HÉV – naponta veszünk igénybe tömegközlekedési eszközöket, és sokunknak szorongást okoz a tömeg, a zárt tér. Lássunk néhány praktikus tanácsot, hogyan tegyük elviselhetőbbé, sőt nyugodttá a mindennapos zötykölődést.

Megőrjíti a pár méterrel arrébb álló fiatal nő, aki fennhangon ecseteli előző estéjét a telefonjába? Fasírtszag terjeng, mert valaki úgy döntött, a tömött buszon fogyasztja el a szendvicsét? Netán influenzás beteg köhög pár centire? Az utazás valóságos kínszenvedést jelenthet efféle esetekben – különösen az érzékenyebbeknek.

Hogy hasonló helyzetekben is megőrizhessük nyugalmunkat, s derűsen, jó kedéllyel tehessük meg utunkat, próbáljuk meg bevetni az alábbi módszereket nyugalmunk érdekében.

Védőburokba zárja a helyes agytorna

Segítségünkre lehet egy igen egyszerű, ám hatékony módszer: ez pedig az úgynevezett védőburkos meditáció. Ennek lényege, hogy ha sikerül megvalósítanunk, akkor egyfajta védő energiaburok alakul ki körülöttünk. Csupán annyi a teendőnk, hogy az energiáinkat testünk egy adott pontjára irányítjuk, majd igyekszünk ellazítani a gyomorszá­junkat.

- Amennyiben olyan szerencsénk van, hogy ülünk, egyenesítsük ki a hátunkat, támaszkodjunk az üléstámlához, és próbáljuk meg elengedni előbb a lábizmainkat, majd – fokozatosan felfelé haladva az egyes testtájakon –a farizmokat is.

- Ha éppen állni kényszerülünk, vegyünk fel egy kényelmes pozíciót – nyissuk lábainkat vállszélességű terpeszbe, majd képzeljük el, és próbáljuk átérezni azt a háromszöget, melyet a talaj és a lábaink formálnak. Ez a póz is megnyugtat, ráadásul remekül kikapcsolja a jármű rázkódásait is. Összpontosítsunk közben arra, mennyire stabilan, ugyanakkor rugalmasan állunk, s közben igyekezzünk a külvilágot kikapcsolva relaxálni. A gyakorlathoz szükséges koncentráció minden, minket körülvevő zavaró körülményt elhomályosít, és kellőképpen ellazít.

Nyugtatja a lelket, ha terveket sző

Munkába menet arra is felhasználhatjuk az időt, hogy mentálisan felkészítjük magunkat az előttünk álló napra. S hogyan tegyük pontosan?

- Készítsünk fejben listát, mi mindent kell aznap elintéznünk, kivel kell találkoznunk, kit kell felhívni, kinek levelet írni! Ezzel kondícióban tartja agya racionális területét.

- Az is nagyon fontos ugyanakkor, hogy e koncentrált gondolkodás során egyfajta pszichológiai komfortérzet alakul ki, amely segít kizárni a zavaró körül­ményeket. Remek alkalom ugyanakkor arra is, hogy nyugodtan rendszerezzük el fejben az előttünk álló teendőket.

Csak ilyenkor jut idő a keresztrejtvényre…?

Az utazással eltöltött idő arra is jó lehet, hogy teljesen kikapcsoljunk, s abszolúte ne gondoljunk semmire.

- Sok szenvedélyes rejtvényfejtőnek csak ilyenkor akad ideje a hobbijára. Érdemes azonban, főként hosszabb utakra egy-egy füzetet a táskába, zakózsebbe tenni a „műkedvelőknek” is, hátha kedvük támad egy kis fejtörőre.

- Sokat segíthet a megnyugtató zene, természetesen csak fül- vagy fejhallgatóval, s azzal is csak olyan hangerővel, ami nem hallatszik a közvetlen környezetünkben sem. Jól jöhet egy könnyű olvasmány is, ám – még a fiatalabbaknak, illetve a jól látóknak is – tanácsos nagy betűvel szedett könyvet választani, hiszen a zötyögő járművön sokkal nehézkesebb az olvasás.
 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek