Test és lélek

Mi segít a fejfájás csillapításában?

Bors

Létrehozva: 2013.03.21.

A változékony időben egyre többet halljuk, hogy valakinek fáj a feje, és a legtöbben maguk is tapasztalják ezt a kínzó érzést. A fejfájástípusok között azonban nagy különbségek vannak, enyhítésükre azonban mindenki talál valamilyen természetes és gyorsan ható gyógynövényt.

Mennyit?

Fejfájás: a hazai lakosság 90 százalékának fáj időnként a feje, közel 50 százalékuk rendszeresen szenved emiatt.

Migrén: a vizsgálatok szerint a magyar lakosság 10-12 százalékának már volt élete során legalább egyszer migrénes fejfájása. A nőknél kétszer olyan gyakori, mint a férfiaknál.

Tünetek

Fejfájás: a körülmények vagy betegség miatt alakulhat ki. Amiknek nincs nyilvánvaló oka a migrénen kívül: a tenziós, a cluster-, valamint a vegyes fejfájások. Tenziós: kísérő tünetük nincs, jól csillapítható recept nélküli gyógyszerekkel. Tompa, nem túl erős fájdalom kíséri, ami két oldalt vagy az egész fejre is kiterjedhet. Gyakran a vállban is érezni a fájdalmat. Cluster: jellemzően féloldali, nagyon erős fájdalommal jár. Azonos oldalon kísérhetik az idegrendszer működés-zavarával magyarázható tünetek. A fájdalom egy speciális gyógyszerrel megszüntethető. Egyéb: megerőltetéssel, szexuális aktivitással kapcsolatos fejfájások. A fejfájást kiválthatják még ételek, italok, fáradtság, stressz, környezeti hatások. Ezek jól csillapíthatók vény nélküli szerekkel.

 
Migrén: kétféle típusa van, az aurával társuló (ez a rohamok kb. 30 százalékát teszi ki) és az aura nélküliek. A rohamok közel azonosak a két típusnál: visszatérő fájdalomrohamok, amit rosszullét kísér, az ebben szenvedőt nagyon zavarja a fény és a hang. Az aurával járó migrénes fejfájás 5-60 percig tartó, jellegzetes vizuális tünetekkel kezdődnek (például: féloldali látáskiesés, villódzó fények látása), melyek megszűnnek, mielőtt a fájdalom elkezdődik. Kiválthatják hormonális ingadozások (például menstruáció előtt), ételek, adalékanyagok (például ázsiai ételekben lévő anyagok), édes alkoholtartalmú italok, füstölt húsok, sajtok, édességek.

Megelőzés

Fejfájás: amennyiben olyan tevékenységre készülünk, amiről tudjuk, hogy nagy valószínűséggel kiváltja majd a fejfájást, úgy érdemes előtte sok vizet, teát inni, ásványi anyagokban gazdag ételeket enni. Lefekvés vagy indulás előtt bevenni magas hatóanyagtartalmú vitaminokat. Egyéb fejfájásoknál, amint érezzük az első jelét a nemsokára jelentkező erős fájdalomnak, ajánlott a szokásos gyógyszert bevenni. Ha valakinél a stressz váltja ki a fejfájást, és tudja, hogy nehéz napja lesz, ajánlott számára reggel a hideg-meleg vizes váltott zuhany, 10-15 percig tartó rövid sportolás (például futás vagy néhány felülés) és megfelelő étkezés. 

Migrén: ajánlott kerülni a kiváltó okokat. Hatásos lehet még az életmódváltás, ha szükséges. Ajánlott a rendszeres sport, az állóképesség-fejlesztés, a tévézés és a számítógéphasználat minimálisra csökkentése, egészséges ételek fogyasztása. Érdemes felkeresniük egy neurológust vagy egy fejfájásklinikát, hogy pontosan kiderítsék a kiváltó okokat, valamint megtalálják a megfelelő gyógymódot.

Enyhítik a tüneteket a gyógynövények

Vannak, akik ha tehetik, inkább elkerülik a gyógyszerek használatát. Számukra is van hatékony segítség, mivel többféle növény is csillapítja az erős fejfájást. Ezek közül mutatunk be ötöt.

Gyömbér: az ebből készült teát Ázsiában hagyományosan használják a migrén és a hányinger csillapítására. Vágjunk három vékony szeletet a gyömbérből, öntsük le 2,5 dl forró vízzel, fedjük le, és hagyjuk állni öt percig. Mézzel ízesítve igyuk! Terheseknek nem ajánlott!

Borsmenta: a növény olaja serkenti a vérkeringést, enyhíti a fájdalmat, ezért ajánlott külsőleg is használni: dörzsöljük be vele halántékunkat, ha fáj a fejünk. Előtte viszont hígítsuk fel olívaolajjal: 10 ml borsmentaolajat keverjünk el 100 ml olívaolajban. Gyerekeknél ne használjuk!

Hársfavirág: nyugtat, görcsoldó hatása van az ebből készült teának, ajánlott a tenziós fejfájás csillapítására is. Tea elkészítése: két teáskanál virágot öntsünk le 2,5 dl forró vízzel, hagyjuk ázni tíz percig. Mézzel ízesítve ihatjuk.

Papsajt: csillapítja a fájdalmat, görcsoldó, kiváló a migrénes fejfájás csillapítására. Ne főzzünk belőle teát, csak kész készítmény formájában használjuk! Gyógynövény- és bioboltokban kapható.

Citromfű: ennek a növénynek az illóolaja nyugtató hatású, segít az idegesség leküzdésében, csillapítja a fejfájást és a szédülést. Tea készítése: két teáskanál citromfüvet öntsünk le 2,5 dl forrásban lévő vízzel, hagyjuk állni öt percig. Ihatjuk önmagában vagy mézzel ízesítve is. 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek