Az utazásra hangolódás a bőröndök bepakolásával kezdődik. Ám a kedvenc ruhák, könyvek, pipereszerek mellett sokan kényszerülnek úti patikát is csomagolni. Lássuk, mi a teendő, ha nem szeretnénk, hogy egy levél antidepresszáns vagy az inzulininjekció miatt drogosnak nézzenek az országhatáron.
– Amikor külföldre utazik, kérjen igazolást kezelőorvosától a rendszeresen szedett gyógyszereiről, azok hatóanyagáról és pontos, milligramm szerinti adagolásáról! – hangsúlyozta elöljáróban Kalcakosz Szofia üzem- és háziorvos. A Bors állandó szakértőjétől megtudtuk: a vakcinák nemzetközi, úgynevezett BNO-kódja alapján minden országban meg tudják állapítani, milyen tablettát, cseppet szedünk, s azok milyen hatásúak.
– Az állandó gyógyszerezést igénylő betegeknek, többi közt a diabéteszeseknek, a depreszsziósoknak, a vérnyomászavarokkal szenvedőknek azt is ajánlom, hogy ezt könnyen elérhető helyen tájékoztató papíron rögzítsék, lehetőleg angolul is. Legegyszerűbb a személyazonosságot igazoló papírok közé tenni ezt a dokumentumot, így egy esetleges rosszullét esetén az ottani orvosok is sokkal gyorsabban és pontosabban tudnak segíteni a páciensen.
A kábító hatású fájdalomcsillapítókról – ilyeneket szednek például a daganatos betegségekben szenvedők –, továbbá a kedélyjavítókról, nyugtatókról, altatókról szintén orvosi igazolással tanácsos külföldre menni, hiszen azok egyes országokban akár drognak is minősülhetnek. Éppen ezért azt javaslom, hogy az orvosilag egyébként sem javallott, hazánkban gyomorsavtúltengésre szedett szódabikarbónánkat is hagyjuk otthon, nehogy kokainnak véljék a reptéri becsekkoláskor.