Télvíz idején sokkal élesebben érezzük az éhséget, mint nyáron. Szinte mindig szívesen harapunk valamit, hiszen az evés egyenlő a felmelegedéssel. A zord körülmények miatt több tápanyagra van szükségünk, ezért nem mindegy, hogy miből mit készítünk.
Legjobb nyersen a káposzta
A C-vitamin könnyen ürül a szervezetünkből, ráadásul télen több betegséggel kell szembenéznünk, mint nyáron, ezért ennek pótlása elsődleges feladatunk. A nagy kérdés az, hogy miből, hiszen a választék igencsak szűk.
– Legkönnyebben és legolcsóbban a jól bevált savanyú káposzta érhető el, melyet elsősorban savanyúságként ajánlok, hiszen így nyersen még benne vannak a vitaminok – tudtuk meg Kiss Anett dietetikustól. – Tápanyagtartalma gazdagítható, ha teszünk bele kis mennyiségben lila hagymát, póréhagymát, reszelt sárgarépát, főtt tojást. Ízesíthető salátaolajjal, kefirrel, egész borssal, hegyes zöldpaprikával, köménymaggal, kaporral, babérlevéllel, esetleg korianderrel és birsalmával is – teszi hozzá a szakember.
Csírák turbózzák föl a testet
Testünk természetes védekezőképességét erősíthetjük nyers gyümölcsökkel vagy zöldségfélékkel: almával, körtével, céklával, sárgarépával, sütőtökkel, zöldlevelesekkel vagy hüvelyesekkel.
Utóbbiakat azért érdemes fogyasztani, mert fehérjében, rostanyagokban valamint egyéb tápanyagokban, például B-vitaminokban és cinkben, vasban gazdag ételek.
– Jó szívvel ajánlom a hazánkban még újdonságnak számító különféle csírákat. Ezeknek magas a vitamin-, az aminosav-, az enzim-, az antioxidáns- és az ásványianyag-tartalmuk. A retek-, a búza-, a zöldborsó- és egyéb csírákat főként köretként, szendvicsre feltétként használhatjuk, de készíthetünk belőlük főzeléket is. Vannak közöttük lágy, markáns, pikáns és kifejezetten csípős ízűek – mondta Kiss Anett.
Aszalt gyümölcs helyettesíti a csokit
A dietetikus javasolja továbbá, hogy csokoládé vagy chips helyett inkább mandulát, mogyorót, tökmagot ropogtassunk, mert ezekből pótolhatjuk az E-vitamint. Az aszalt gyümölcsök is helyettesíthetik a modern nasikat.
A szakemberek a tejtermékeket is ajánlják. Tekintettel arra, hogy immunrendszerünk nagy része a belekben található, bélflóránk egyensúlyának fenntartása érdekében mindennap fogyasszunk probiotikus tejtermékeket, például joghurtot.
Télen raktároz a szervezet
Dr. Ambrus Anikó családorvos azt tanácsolja, hogy télvíz idején se essünk túlzásba. Keveset, de gyakran étkezzünk, ne együnk zsíros ételeket, ritkán és nagyon kevés alkoholt fogyasszunk, vigyázzunk a folyadékháztartásunkra, más szóval legyünk rendszeresek és mértékletesek.
– A mediterrán étkezést ajánlom mindenkinek, vagyis könnyű ételeket egyenek, idényzöldségeket és -gyümölcsöket fogyasszanak. Ne feledkezzenek meg arról se, hogy télen is elegendő folyadékot fogyasszanak, mert ilyenkor kisebb az ember szomjúságérzete, ennek ellenére a leveseken túl még másfél-két liter folyadékra szüksége van a testünknek.
A szakember arra is felhívta a figyelmet, hogy a tél a szervezet raktározási időszaka. Ekkor szervezetünk a túlélésre rendezkedik be, ráadásul a mogorva időben az evésben találunk örömet.
A szín és az illat is lényeges
Az ennivalók színeikkel, illataikkal és a hozzájuk kapcsolódó információkkal a tudatunkon keresztül is hatnak a szervezetünkre.
– Például a sárga citrom látványától napsütöttének érezzük a környezetünket, a piros paprika pedig életkedvünket növeli, életerőt ad. A spenót zöld színe megnyugtat bennünket, éppen ezért tanácsos naponta több színből álló ételt fogyasztanunk – avat be az ételek pszichológiai erejébe Csehák Hajnalka pszichoanalitikus. – Az illatok is érvényesülnek a tudatunkban, legtöbbször a gyermekkorunkból hozott emlékeket ébresztik fel bennünk, például nagymamánk birsalmalekvárja a békés, mesékkel teli estéket. Az ennivalók más információkat is hordanak magukban, például a banán a forró Afrikát juttatja eszünkbe, ezzel melegítve a lelkünket – teszi hozzá a szakember.