Az őszi hónapokban riasztják leggyakrabban a tűzoltókat, illetve a rovarirtókat darázs- és méhfészkekhez. A Bors annak járt utána: hogyan kerülhetők el a veszélyes fullánkok, illetve mi a teendő, ha a házunkban vagy annak környékén darázsfészekre bukkanunk.
Sokan nem gondolják, mennyire veszélyes lehet a méh- vagy darázscsípés, noha tény: méreganyaguk súlyos esetben halálos lehet. A méhek fullánkjának felszíne „szőrös”, ezért a csípést követően a bőrben marad a méregzsákkal együtt. A darázs nagyobb testű és élénkebb színű a méhnél. Fullánkjának felszíne simább és erősebben tapad a törzséhez.
– A méhek alapvetően nyugodtan viselkednek – mondta a Borsnak Kratancsik László méhész, aki 7-9 naponta ellenőrzi a Fejér megyei Pázmándon tartott mintegy félmillió rovarját.
– Akkor sem szabad pánikba esni, ha a rovarok „felhőben” támadnak – hangsúlyozza a szakember. – Azonnal hasra kell feküdni, s mozdulatlanul várni a támadás végét, mert a hessegetés csak bőszíti őket. Ez a szabály akkor is érvényes, ha csak egy-két méh vagy darázs duruzsol a közelünkben. Ha ennek ellenére megcsípnek, tanácsos orvoshoz fordulni.
– A darázs-, illetve méhcsípések után egyszerű esetben viszkető duzzanat keletkezik. A tüneteket ilyen esetben helyi kezeléssel, borogatással és különböző krémekkel enyhíthetjük – tájékoztat dr. Sirák András családi orvos, mentőorvos, aki e terület kiváló ismerője, hiszen szolgálati helyén, a Velencei-tó partján a tavaszi és az őszi szezonban mindennaposak a támadások.
– A méh váladéka savas kémhatású, ezért a csípést lúgos folyadékkal tanácsos kezelni, például paradicsomlével – tudtuk meg Sirák doktortól. – A darázscsípés ezzel szemben lúgos méreganyagot juttat a bőrbe, így azt savas oldattal, citromlével, ecettel érdemes borogatni. A legfontosabb allergia elleni szer a kalcium.
Ha valaki érzékeny és allergiás a méhcsípésekre, a csípés után forduljon azonnal orvoshoz vagy hívjon mentőt! Hatásosak az allergia elleni tablettás gyógyszerek is. Súlyos esetekben orvosi receptre felírható a tonogentartalmú injekció. Ezt a csípés után azonnal be kell adni. Az injekciót semmiképp ne használjuk orvosi javaslat nélkül!
– Figyelni kell a darazsak mozgását is – teszi hozzá az orvos. – Nem szabad provokálni őket – például kifüstöléssel –, mert az végzetes lehet. Családi házakban élőknek tanácsos időről időre ellenőrizni a cserépalját, a külső villanyóra dobozát, illetve a kert odvas fáit.
Méh- és darázsméreg-allergia esetén már az első csípés is súlyos allergiás rohamot válthat ki, s pár perc alatt kialakulhat a legsúlyosabb, akár végzetes kimenetelű reakció, az anafilaxia, melynek során szapora szívverés, vérnyomásesés, eszméletvesztés, sokk alakulhat ki. Különösen veszélyes, ha a rovar a szájat, az arcot vagy a nyelvet csípte meg. Ezek leggyakrabban akkor alakulnak ki, ha a nyitva hagyott kólás-, vizes- vagy sörösüvegbe, illetve fémdobozba belerepül a darázs, majd abba gyanútlanul beleiszunk. Ezért ősszel se fogyasszunk a szabadban édes vagy alkoholos italt üvegből, fémdobozból.
– A megtalált darázsfészket el kell távolítani, a darazsakat pedig megsemmisíteni. Erre a legalkalmasabbak a késő délutáni órák, az esték, amikor az időjárás már kissé hidegebbre fordul. Ekkor behúzódnak a lépek köré, és nem mennek virágport gyűjteni – veszi át a szót Domak Tibor, a Pázmándi Önkéntes Tűzoltó Egyesület parancsnoka.
Néhány napja egy faházhoz hívtak bennünket, ahol a darazsak a föld felszíne alatt húsz-harminc centiméterre bújtak meg, s búvóhelyüket a szalmaboglyában alakították ki. Ezt bolygattuk meg először – természetesen védőruhákban, hálós sisakban, kesztyűben, tűzoltóruhában. Nem volt a testünknek olyan felülete, amelyhez a darázs közel tudott volna kerülni. Egy speciális, darazsak elleni spray-vel támadtunk – sikerrel.
Ha nincs spray, akkor gázlánggal vagy egy kis szalmát meggyújtva rontunk rájuk. Mérlegelésre nincs idő, mert a darazsak nagyon gyorsak és alattomosak: miután fullánkjukat a bőrbe eresztik, gyorsan elrepülnek, s a méhekkel ellentétben nem pusztulnak bele a csípésbe, ezért egy egyed többször is támadhat.
Júliusban ketten haltak meg Komárom megyében darázscsípés következtében. Először egy tűzoltóparancsnok, aki nem tudta, hogy allergiás. Nem sokkal rá egy 21 éves fiú, aki tudta ugyan, hogy allergiás, ezért vitt magával kal-ciumot az erdőbe, ám már hiába szállították kórházba, meghalt. Somogy megyében a múlt hét végén négyszer riasztották a tűzoltókat méh- vagy darázsraj miatt. Gálosfán például táborozó gyerekekre támadtak darazsak, de senkinél nem okoztak a csípések komolyabb panaszt.