Test és lélek

Mindent szabad a panzióban, csak harapni nem

Bors

Létrehozva: 2012.07.30.

Több millió kutya, macska, egyéb társállat él velünk, és a nyári szabadságolások, a vakáció idején is meg kell oldanunk, hogy ne maradjanak egyedül. Ma már speciális panziókba is vihetjük kedvenceinket.

 

Aki állatokkal él együtt, annak a nyaralását úgy kell terveznie, hogy kedvencei a távollétében is megkapják a nekik járó gondoskodást. Sok családban úgy oldják meg, hogy valaki otthon marad az állatokkal. Mások a barátokat, szomszédokat kérik meg, hogy átmenetileg fogadják be a kutyust, vagy naponta lássák el az otthonmaradt cicát, kisállatot. Ha nem sikerül megoldani a kedvenc elhelyezését, választhatjuk a panziókat is.

Kutyapanzióba csak négy hónaposnál idősebb kutyust – amikor a szükséges oltásokat már megkapta – szabad vinni. Jó, ha nyaralás előtt körbenézünk a panzióban – akár az ebbel –, sőt, egy-két napra beadjuk a kutyát, hogy ismerkedjen a hellyel.

– A beszoktatásra azért van szükség, mert a kutya nem tudja, hogy ő csak a nyaralás idejére kerül ide, el sem tudja képzelni, hogy valaha hazamehet, és emiatt végtelenül szomorú lesz. Azon vagyunk, hogy jól érezze magát, de az első pár nap azzal telik, hogy a gazdi után szomorkodik. Ha megismeri a helyet, ha tudja, hogy jönnek érte, akkor a kéthetes távollétet is jobban bírja majd – magyarázta Petneházi Tekla, a Strázsa panzió vezetője. Fontos, hogy a kutya egyedül lesz vagy együtt a többiekkel. Szabadban lévő kennelben, kutyaszobában vagy a panziót üzemeltető család lakásában tölti majd az idejét kedvencünk.

– A nagyon pici kutyákat – főleg, ha a gazdi kéri – hazaviszem, és a családom kényezteti. Ilyenek például a chi-huahuák. De egy lakásban, egyedül tartott kutyát akkor is otthon panzióztatok, ha nagytestű. Az idős állatot is kímélni kell testileg, lelkileg – árulta el a panzióvezető.

A nagyon pici ölebek, mint a yorkie- k a hasonlóméretű kutyusokkal érzik jól magukat, és ők aludni is az ember közelében, az ágyban szeretnek. Nekik különleges gondozás dukál a panzióban is.

– A lakás minden pontját bejárhatják a kutyák, még a hálónk ajtaja is nyitva van előttük, különben egész éjjel sírnának. Itt bármit megtehetnek, egyetlen dolog tilos: a másikat megharapni. Ezért csak jól szocializált állatot veszünk be – árulta el Szabó Éva, a Yorkie Hotel vezetője, aki szerint fontos az is, hogy gyors legyen az elválás a gazditól.

* A macskák nagyon ragaszkodnak a lakóhelyükhöz, őket hagyjuk inkább otthon, és kérjünk meg valakit, hogy lássa el a távollétünk alatt. Ez azonban nem csak azt jelenti, hogy adjon friss vizet, ételt és tiszta almot a cicának. A doromboló kedvenc is igényli a törődést, a simogatást, főleg, ha egyedül van. Macskáknak lényegesen kevesebb panzió van, de őket is csak a megfelelő oltásokkal – oltási könyvvel, bolhairtóval stb. ellátva – veszik be. Sajnos léteznek olyan macskabetegségek, melyeket nagyon sok cica hordoz, és egy másik macskánál akár halált is okozhat a fertőzés. Ennek kivédésére több helyen apró kennelekben, vagy akár a hordozójukban töltenék napjaik nagy részét a cicák.

* Madarak, egzotikus állatok esetében különösen fontos, hogy megfelelő legyen a gondozásuk a gazda távollétében is. Kis testük, kevés tartalékuk, különös igényeik nem engedik meg, hogy ellátatlanul maradjanak napokig. Ma már azt is tudjuk, hogy az apró aranyhörcsög is felismeri gondozóját, de az okosabb madarak is belebetegedhetnek a családtagok távollétébe. Egzotikus kedvenceinket bízzuk hozzáértő barát gondozására, és hagyjuk otthon vagy ketrecestől, kalitkástól költöztessük ideiglenes gondozójához. Bár vannak olyan kisállatpanziók, ahol akár madárpókokat is fogadnak, sajnos kicsi az esélye, hogy mindegyik állathoz értenek az ott dolgozók.  

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek