Sokan oda sem figyelnek a fűszerek, illetve fűszerkeverékek szavatosságára, pedig hasznos rendszeresen ellenőrizni, hogy ízesítőink mikor kerültek a konyhapolcra. Erre nézvést olvashat tippeket az alábbiakban.
Szinte bizonyosan nem betegít meg senkit, ha lejárt curryvel fűszerezi meg az indiai sült csirkét, legföljebb nem lesz olyan határozott íze az ebédnek. Sokan éppen emiatt tartják magukat az úgynevezett „hathónapos szabály”-hoz, azaz ahhoz, hogy fél esztendővel a vásárlás után kidobják fűszereiket. Akik így gondolkodnak általában – és értelemszerűen – kisebb kiszerelésben is vásárolják az ízesítőket, hiszen ki tudja, mekkora mennyiség fogy el ilyen rövid idő alatt.
Mivel sok háziasszony, illetve konyhatündér úr eleve valamilyen tárolóba teszi a fűszereket (fémdobozba, üvegtartályba), legtöbbjük nem tudja, mikor jár le annak a pirospaprikának, borsnak, szerecsendiónak a szavatossági ideje, melyekből épp a vasárnapi ebédbe hint.
Amennyiben nem vezeti kis konyhai naplóban, hogy mikor mit vásárolt (bár ez is nagyon hasznos módszer), otthon a következőképpen ellenőrizheti a fűszer „erejét”: szórjon keveset egy fehér tányérra, s vizsgálja meg, mennyire élénk a színe. Amennyiben olyan üde a tónusa, mint amikor vásárolta, minden bizonnyal semmi baja az ízesítőnek.
Az őrölt paprika például jellemzően sokat veszít a színéből, s hajlamos „megszürkülni” is – ekkor már tanácsosabb a kukába dobni. A többi fűszernél az árnyalatnál árulkodóbb az illat. Amennyiben a petrezselyem, a kapor, a lestyán, a bors már nem olyan illatos, valószínűleg túlságosan kiszáradt, elvesztette illóolajtartalmát, éppen ezért kár is az ételbe szórni.
Házilag is száríthat kaprot télire
Fűszert házilag is egyszerű szárítani. Akár maga termesztette növényt, akár cserépben vásároltat kíván tartósítani, fontos, hogy hajnalban vágja le a hajtásokat, ekkor a legmagasabb azok illóolajtartalma, azaz szárítva is tovább őrzi majd aromáját. Most aktuális a kapor, a petrezselyem, a zeller zöldje stb.
A levágott szárakat, leveleket száríthatja fektetve, vagy csokorba kötve lógatva egy jól szellőző, száraz, árnyékos helyiségben. A nyári hetekben általában egy-két hét alatt száradnak ki annyira a fűszernövények, hogy leveleik már érintésre is széttöredezzenek, tárolóedényekbe tenni. Amennyiben erre a hosszadalmasabb eljárásra nincs módja, úgy a sütőben is kiszáríthatja a növényeket.
Terítsen a sütőlemezre gézt vagy könnyű szövésű szövetet, majd fektesse rá a leveleket. Ha ezzel megvan, kapcsolja a készüléket a legalacsonyabb fokozatra, s résnyire nyitott ajtó mellett szárítsa fél óráig a növényeket. Ekkor forgassa meg, majd szárítsa addig, míg zörgőssé nem válnak
Fontos, hogy a maga által csomagolt fűszerre – ahogyan a lekvárra, befőttre is – írja rá, mikor készítette, csomagolta.
Már ömlesztve is vásárolható
Szárított fűszereket egyre több hazai piacon lehet vásárolni. Így egyrészt könnyebben kiporciózható, hogy mennyire van szüksége, s nem mellékesen gazdaságosabb és környezetkímélőbb ez a megoldás.
A fűszereket mindig szárazon, egymástól elkülönítve, jól zárható, fénytől védett helyen tanácsos tárolni.
Hasznos tudni, hogy minél durvábbra őrölt a fűszer, annál tovább őrzi meg az aromáját.