ÉVFORDULÓ

20 éves Ridley Scott csonka mesterműve, amit csak a rendezői változat mentett meg feledés homályától

Örökös-Tóth Lajos

Létrehozva: 2025.05.12. 08:45

Kivételes helyet foglal el a szigetországi direktor műveinek listáján a Mennyei királyság. Talán ez az írás sem születne most meg, ha Ridley Scott nem dönt úgy, kiemeli filmjét a süllyesztőből, és újravágva igazi kultmozit varázsol belőle.

Felsorolni is fárasztó lenne, hány ikonikus műremeket köszönhetünk Ridley Scott-nak. Példának okáért olyan mozitörténeti mérföldkövek fektetett le a legendás angol direktor mint az Alien – A nyolcadik utas: a Halál, a Szárnyas fejvadász vagy a Gladiátor. Ám ezek mellett voltak nevezetes mellényúlásai is az Oscar-díjjal érdekes módon nem rendelkező rendezőnek, úgymint a G.I. Jane, az Exodus: Istenek és királyok vagy a Robin Hood. E közé a két kategória közé szorult be Scott filmográfiájának egyik legmegosztóbb darabja, a Mennyei királyság. A fiktív elemekkel tarkított történelmi filmet ugyan hiába pumpálták tele a kor nagy sztárjaival, Orlando Bloommal, Eva Greennel vagy Jeremy Ironsszal, a moziknál éppen csak nem bukott meg. Az pedig, hogy ma mégis megemlékezünk róla, csak annak köszönhető, hogy Scott gondolt egyet, kiadott egy bővített verziót, ami nemhogy megmentette a Mennyei királyságot, de több polccal feljebb is helyezte. Ennek okán pedig úgy éreztük, néhány kulisszatitokkal és érdekességgel mindenképp meg kell ünnepelnünk az egyik legkülönösebb sorsú középkori hősköltemény megjelenésének 20. évfordulóját.

2005 - Kingdom of Heaven - Movie Set. Ridley Scott
 A jó és a rossz Ridley Scott-filmek egyvelege a Mennyei királyság (Fotó: Entertainment Pictures)

Ridley Scott nem spórolt semmin

A Mennyei királyság egy igazi nagyszabású hollywoodi produkció. Erről tanúskodik az a tény is, hogy összesen 250 ezer dollárt költött a stúdió csak a zászlókra, melyekből összesen 1200 látható a filmben.

Harsány fanatikushorda

Noha a Trója miatt majdnem lemondott a mozi főszerepéről Orlando Bloom, mivel először nem akart egy újabb kosztümös történelmi műben munkát vállalni, az alkotók lehet megbánták, hogy az angol szívtipró mégis igent mondott. A két országban zajló forgatást ugyanis rendre fiatal rajongóhölgyek zavarták meg, akik a semmiből tűntek elő, és mindig őrült sikoltozásban törtek ki a szett közelében, mikor az űrhajóssá váló Katy Perry kedvese megjelent a kamerák előtt.

'Kingdom of Heaven' Movie Stills
Orlando Bloomnak sűrű programterve volt a 2000-es évek első felében (Fotó: KPA/ Northfoto)

Liam Neeson és a könyve

A Godfrey lovagot eljátszó Liam Neeson hezitálás nélkül rábólintott a szerepre, azonban rögtön rájött, hogy semmit sem tud a középkorról. A Csupasz pisztoly-remake-ben nagyot villantó színészlegendát Paul L. Williams Útmutató komplett idiótáknak a keresztes háborúkról című könyve húzta ki a pácból.

Leszállt közénk?

Egy népszerű rajongói teória szerint a David Thewlis (Teljes napfogyatkozás, Harry Potter-filmek) névtelen karaktere igazából maga Isten földi megtestesülése, hiszen mindig csak úgy megjelenik, megoszt valamilyen bölcseletet a főbb szereplőkkel vagy megóvja őket a haláltól, majd egyszer csak nyomtalanul eltűnik, hogy amikor a cselekmény úgy igényli, ismét feltűnjön a semmiből.

Elmaradt vendégszereplés

A 25. születésnapját nemrég ünneplő Gladiátort követően Ridley Scott és Russell Crowe ismét majdnem együtt dolgoztak. Az új-zélandi színész I. Richárd angol uralkodót volt hivatott eljátszatni, azonban ütemezési problémák miatt a cameo elmaradt.

2005 - Kingdom of Heaven - Movie Set
Liam Neesonnek jót tett a különös olvasmánya (Fotó: Entertainment Pictures)

Mennyei királyság 1.1

Ahogy azt korábban is írtuk, az alkotásból a rendezői változat is készült, hozzávetőleg 45 perccel hosszabb a moziban megjelent verzióhoz képest. A Ridley Scott-féle változat DVD-n történő megjelenését követően teljesen átértékelődött a közönség körében a film megítélése, mivel az a hozzáadott szűk órának köszönhetőn már nem keltette egy csonka alkotás érzését. Scott pedig maga nyilatkozott úgy egyszer, hogy számára csak a saját változatának formájában létezik a mű, és a filmszínházakban vetített verzió az ő fejéből véglegesen kitörlődött.

Maszkos megasztár

Az kevésbé közismert viszont, hogy a Leprás Balduin király álarca alatt nem kisebb sztár bújt meg a produkcióban mint Edward Norton. A Harcosok klubja narrátora nem is akarta, hogy az emberek megtudják, ő lapul a maszk alatt, hogy még a moziváltozat stáblistájáról is lekapartatta a nevét, amit végül a DVD-kiadáson már mégis szerepel.

 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek