Várhatóan július végén tesz újabb kísérletet Klein Dávid a világ legtechnikásabb csúcsa, a 8611 méter magas K2 megmászására Suhajda Szilárd társaságában. Megérezték a készülő lavinát 2016-ban, így idejében visszaindultak a biztonságba. Leszögezi: sosem rohamoz, nem is harcol vagy hódítja meg a magasságot, hanem – rengeteg munkával, felkészüléssel – igyekszik kiérdemelni, hogy vendégeskedhessen a csúcson.
– A rengeteg edzéssel az a célunk, hogy elpusztíthatatlanná váljunk. Ez persze lehetetlen, mert a hegy mindig erősebb, ám bizonyos esetekben az ember mégis eléri a célját – vallja Klein. A vele 2013 óta együtt mászó Suhajdával jól ismerik egymást, 2016-os expedíciójukhoz hasonlóan az Abruzzi-gerincen haladnak majd, ahol három évvel ezelőtt csaknem lavina áldozatává váltak.
– Eddigi négy sikeres nyolcezres mászásomról egyszer hoztam haza emléket: a Cso Oju csúcsáról egy marék havat. Az így megőrzött pár csepp vizet kristályból faragott vadzsra belsejébe zártam, és hazaérkezésem után édesanyámnak adtam – mondja Dávid, aki nemcsak szépséggel találkozott a magasban, de többször megesett, hogy kőkeményre fagyott holttesteket látott mászás közben.
– Magam is jártam a halál előszobájában, 2010. április 26-án Várkonyi László társaságában elsodort egy jégomlás. Autónyi nagyságú darabok zúdultak a nyakunkba, Laci nem élte túl. Engem, nem messze tőle, szintén eltalált egy nagyobb jégtömb, és az alattunk tátongó szakadékba lökött. A kötél tartott meg, ott lógtam a nehéz felszereléssel a hátamon. Először megszabadultam a hátizsákomtól, majd elkezdtem előkészülni az ereszkedéshez. Végül nem került rá sor, mert a segítségemre siető mászók kihúztak – teszi hozzá.
Dávid kritikát is kap bőven amiatt, hogy eddigi tizennyolc nyolcezres csúcskísérlete közül csupán négy volt sikeres.
– Tény, nyolcezres expedícióim csupán ötöde sikeres, de ez hazai viszonylatban nem szokatlan. A személyemet érő támadásokkal nem foglalkozom. Lassú, ha úgy tetszik, óvatos, unalmas munkával jutottam el idáig: négy, oxigénpalack nélkül mászott nyolcezresig. A Magyar Hegy- és Sportmászó Szövetség 2015-ben és 2016-ban az Év mászása címmel ismerte el két expedíciómat – ezt fontosabb visszajelzésnek érzem. Bár volt olyan, amikor hibás stratégiai döntések miatt tértem haza üres kézzel, de úgy érzem, legtöbbször nyomós ok miatt fordulok vissza, és a megérzéseim jobbára helyesek – ezért is beszélgethettünk most.
Ami eddig sikerült
Teljesített nyolcezres hegyek, oxigénpalack nélkül:
2003: Gasherbrum II, 8035 méter (első magyar megmászás)
2004: Cso Oju, 8201 méter
2015: Manaszlu, 8163 méter
2016: Annapurna, 8091 méter (első magyar megmászás)
Kevésen múlott
2007: Mount Everest, 8600 méteren visszafordult
2014: Mount Everest, 8700 méteren visszafordult
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.