Tiszteletet érdemel az ügyetlen Eddie

sportoló
PUBLIKÁLÁS: 2016. április 03. 11:15
A héten mutatták be Magyarországon az Eddie, a sas című filmet, amely Nagy-Britannia első olimpikon síugrójáról szól. A vicces történet valójában elgondolkodtató.
T. R.

Az 1988-as calgary-i olimpián egy furcsa alak tűnt fel a síugrók között: Michael Edwards, becenevén Eddie, aki feleakkorát ugrott, mint a többiek, azért izgult mindenki, hogy ne törje össze magát. Végül a 70
és a 90 méteres sáncon is tök utolsó lett, az ő gyatra teljesítménye miatt hozták azt a szabályt, hogy csak minősített eredménnyel lehet kijutni síugrásban a téli olimpiára.

A róla készült film más megvilágításba helyezi Eddie-t. Első ránézésre valóban röhej tárgya, de a filmből kiderül, hogy elképesztő áldozatokat hozott azért, hogy ott lehessen Calgaryban, és ő testesíti meg az igazi amatőr sportoló eszményképét.

A sok sportággal próbálkozó, lesiklásban egész tűrhető eredményeket elérő Eddie a pénzhiány miatt váltott az olcsóbb síugrásra, de itt sem tudta fizetni a kiadásait, gyakran éhezett, fázott, előfordult, hogy egy finnországi edzőtáborozás során egy elmegyógyintézetben lakott, mert csak azt tudta kifizetni. Érdekes, hogy pont itt szerzett tudomást arról, hogy mehet az olimpiára…

A Calgary-ban nyújtott produkciója világszerte ismertté tette, de az életben később is mindenért meg kellett küzdenie: jogi diplomát szerzett, de építési vállalkozóként dolgozik, elvált, két lánya nagyon hiányzik neki, és igen, szándékosan vonult el a nyilvánosság elől. Most részt vesz a film promóciójában, ennek kapcsán mondta:

– Sok megkeresést kaptam, de végül erre mondtam igent – kezdte. – Néhány dologban megváltoztatták a történetet, például nem igaz, hogy az apám nem támogatott, de ebből nem lett családi vita, apának is tetszett a film. Örülök, hogy az esetlenségeimmel együtt mutattak meg, így még inkább értékelhető az, hogy ott lehettem az olimpián, ez az én életem aranyérme.

Sikeres sportfilmek

A Terepfutás (2015) egy futóedző karizmatikus egyéniségét és hatását mutatja be Kevin Costnerrel, a Creed (2015) egy bokszfilm Sylvester Stallone közreműködésével. A Mélyütés (2015) egy krízisbe kerülő bokszoló harcát ábrázolja, a szintén tavalyi Meru hegymászók fantasztikus kalandjaiba ad betekintést, Cristiano Ronaldo életrajzi filmje is tavaly jött ki. Az amerikaifoci világát mutatja be a Sérülés (2015), The Program címmel jelent meg tavaly Lance Armstrong életrajzi filmje, tavalyelőtt Muhammad Aliról és Marco Pantaniról készült film. 

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.